Jesteś tutaj

BIOGRAFIE OD NOWA - Jarosław Iwaszkiewicz

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
26.09.2017
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

BIOGRAFIE OD NOWA - Jarosław Iwaszkiewicz

Zapraszamy na spotkanie z cyklu BIOGRAFIE OD NOWA. Bohaterką wydarzenia będzie Anna Król, autorka książki "Wszystko jak chcesz".

Zapraszamy na spotkanie z cyklu BIOGRAFIE OD NOWA.

"Wszystko jak chcesz" to poruszająca historia męskiej miłości, którą rządzą uniwersalne prawa romansu i tragedii. Zapis burzliwego związku w publikowanych po raz pierwszy nieznanych listach. Książka rzucająca nowe światło na postać znanego pisarza. Jarosław Iwaszkiewicz i Jerzy Błeszyński. Ich związek był tajemnicą, a listy – dowody namiętności, ale też niezwykłej bliskości i przyjaźni, nie były wcześniej publikowane. Właśnie ukazały się nakładem wydawnictwa Wilk&Król w opracowaniu Anny Król, autorki książki „Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie”. Książka nosi tytuł „Wszystko jak chcesz”. Poznali się przypadkiem, w styczniu 1953 roku. Błeszyński, 21-letni inżynier, przyszedł z delegacją na Stawisko, do domu słynnego pisarza. Iwaszkiewicz dobiegał sześćdziesiątki, miał już sukcesy i rodzinę na utrzymaniu. Jerzy – żonę, pracę w fabryce i przytłaczające myśli wzmagające się wraz z postępującą gruźlicą. Wkrótce stał się dla Iwaszkiewicza całym światem. "Wszystko jak chcesz" to rozpisana na dni i noce anatomia miłości – od fascynacji i wzlotu, przez zazdrość i zranienie, aż po kres i żałobę.

"Miłość z wzajemnością, to musi być cudowne, ja o tym nic prawie nie wiem

– a jednak się cieszę z tych ułamków i okruchów, które padają na mój stół."

[Jarosław Iwaszkiewicz do Jerzego Błeszyńskiego 18.09.1958]

Anna Król -  z wykształcenia krytyk sztuki. W 2002 ukończyła studia na Wydziale Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Autorka książek Spotkać Iwaszkiewicza. Nie-biografia, Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie. Opracowała i wydała Kocią książkę Jarosława Iwaszkiewicza. Wydawca, w 2011 współzałożyła wydawnictwo Wilk&Król Oficyna Wydawnicza[4]. Publikowała m.in. w: „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, „Magazynie Literackim”, „Nowych Książkach” i „Rzeczpospolitej”. Animatorka kultury, autorka projektów literackich promujących literaturę i czytanie. W 2010 powołała pierwszą w Polsce agencję wyspecjalizowaną w dziedzinie promocji kultury. W 2012 wraz z pisarką Pauliną Wilk założyła Fundację „Kultura nie boli”. Pomysłodawczyni i dyrektor Big Book Festival, jedynego festiwalu literackiego, który odbywa się w Warszawie od 2013. Kuratorka wydarzeń promujących twórczość Jarosława Iwaszkiewicza.

Anna Krol. fot. Andrzej Banas_res.jpg

Fot. Andrzej Banas

Data wydarzenia: 
26.09.2017
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: