Apetyt na zwariowane sny - kasety VHS w Polsce okresu transformacji
22 marca (wtorek) o godz. 18.00 zapraszamy na doktowykład Grzegorza Fortuny - "Apetyt na zwariowane sny. Kasety VHS w Polsce okresu transformacji".
Grzegorz Fortuna postara się zrekonstruować obraz polskiego rynku wideo, czyli w jaki sposób dystrybutorzy pozyskiwali prawa do nowych filmów, jakie techniki stosowali wideopiraci i jak radzono sobie z nieuczciwą konkurencją, które filmy były najczęściej oglądane i jak działały polskie wypożyczalnie. Przedstawi również aspekt społeczny tego zjawiska, starając się udowodnić, że w Polsce kaseta VHS stała się czymś więcej niż tylko nośnikiem - była symbolem transformacji i oknem na świat zachodniej popkultury.
Grzegorz Fortuna jest doktorantem na Wydziale filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, redaktorem Klubu Miłośników Filmu (www.film.org.pl), internetowego magazynu o kinie pulpowym Kinomisja (www.kinomisja.pl), portalu kulturalnego Esensja.pl i przygotowywanego przez studentów UG almanachu "Przezrocze". Autor tekstu Rynek wideo w Polsce, opublikowanego w 2013 roku w czasopiśmie "IMAGES" oraz artykułu Biznes, piractwo i kasety wideo. Dystrybucja kaset VHS w okresie transformacji, opublikowanego w książce Wokół zagadnień dystrybucji filmowej.
Członek kolektywu VHS Hell, miłośnik polskiej kultury i popkultury z okresu transformacji ustrojowej, dawnego włoskiego kina gatunkowego i filmu grozy. Zainteresowany wszystkim tym, co zapomniane i niedocenione.
"Doktowykłady, czyli humanistyka oczami młodych naukowców" to cykl fakultatywnych spotkań zainicjowanych i prowadzonych przez uczestników Filologicznych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Gdańskiego. Założeniem projektu jest prezentacja różnorodnych punktów widzenia na problemy współczesności, promowanie współczesnej humanistyki, a także stworzenie przestrzeni do wymiany myśli, doświadczeń i zainteresowań.
Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie https://doktowyklady.wordpress.com/