Jesteś tutaj

Afera Kryminalna 2020

/
Data wydarzenia: 
23.11.2020
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

Afera Kryminalna 2020

Ale afera się szykuje! Czy twórcy kryminałów i thrillerów psychologicznych się boją? Jak rodzą się pomysły na książki? Jakie stosują sztuczki? O czym marzą? To tylko niektóre pytania, na które otrzymacie odpowiedź podczas dziesiątej odsłony Afery Kryminalnej, która startuje pod koniec października. Tym razem w Internecie.

1200x628-event_fb-afera-2020.jpg

- Jaka jest Magda Stachula? Groźna, ubrana na czarno jak na zdjęciach na okładkach książek czy uśmiechnięta, w kolorowych strojach jak w mediach społecznościowych? – pytaliśmy podczas jednej z rozmów, które nagraliśmy przygotowując się do internetowej odsłony Afery Kryminalnej. Festiwalu, który od dziesięciu lat organizuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku oraz gdańskie Wydawnictwo Oficynka.

- Gorset pisarza powieści kryminalnych trochę mi przeszkadza – przekonywał Mariusz Czubaj. – Nie jestem od tego, żeby swojemu bohaterowi matkować czy ojcować.

- Pisząc książki, których fabuła osadzona jest w latach 80-tych, trzeba być czujnym – dzielił się doświadczeniem Michał Larek. – Łatwo użyć niewłaściwych słów. Czytelnik zwrócił mi uwagę, że w tamtych czasach nie używano słowa „sorry”, którego użyłem w książce.

Kryminalna śmietanka

Wśród zaproszonych gości wspomniana mistrzyni thrillerów psychologicznych Magda Stachula. Dinozaur kryminałów, jak sam o sobie powiedział w rozmowie z nami Mariusz Czubaj. Kobieta od kryminałów z humorem Olga Rudnicka. Igor Brejdygant, autor m.in. powieści i scenarzysta serialu „Szadź”, który w tej chwili można oglądać w TVN. Maciej Siembieda autor powieści sensacyjnych opartych na wydarzeniach historycznych. Marek Krajewski legenda polskiego kryminału, czy Tomasz Białkowski, autor wielu mocnych powieści i Michał Larek, dziennikarz, pisarz, a jeszcze niedawno także wykładowca, który połączył w książkach trzy, a może nawet więcej światów.

Prześwietlamy pisarzy

- W tych covidowych czasach musieliśmy podjąć trudną decyzję – mówi Marcin Dybuk, kierownik biura promocji Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. – Widząc co się dzieje „za oknem” przenieśliśmy festiwal do Internetu. Przygotowaliśmy rozmowy z mistrzami polskiego kryminału. Opowiadają nie tylko o powieściach, ale także o sobie. Zależało nam, aby ich lepiej poznać. Przez miesiąc, od 29 października 2020 roku, w każdy czwartek i poniedziałek będzie premiera rozmowy z wyżej wymienionymi gośćmi.

Warto podkreślić, że rozmowy z pisarzami prowadzą między innymi doświadczone dziennikarki: Ryszarda Wojciechowska z „Dziennika Bałtyckiego” i Iwona Demska z Radia Gdańska, a także Anna Burzyńska, doktorantka u profesora Stefana Chwina i Marcin Dybuk, który ma wieloletnie doświadczenie dziennikarskie.

Konkursy dla Czytelników

Będą także konkursy dla Czytelników. Organizatorzy razem z pisarzami przygotowali dziesiątki książek z autografami. Jak mówią, to taka namiastka spotkań autorskich. Konkursy zaczną się jeszcze przed pierwszą premierą. Dlatego już teraz warto śledzić Facebooka Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz festiwalu Afery Kryminalnej, a także stronę www.wbpg.org.pl

Gdzie odbędzie się Afera Kryminalna 2020?

Premiery poszczególnych spotkań z autorami odbywać się będą przez cztery tygodnie, w czwartki i poniedziałki. Start 29 października 2020 roku, o godzinie 18. Pierwszym gościem Afery Kryminalnej będzie Mariusz Czubaj, z którym rozmawiała Iwona Demska. W poniedziałek, 2 listopada 2020 roku z Magdaleną Stachulą rozmawia Marcin Dybuk.

Warto podkreślić, że rozmowy z tegorocznymi gośćmi Afery Kryminalnej będzie można obejrzeć (video), posłuchać (podcast) i przeczytać (tekst + zdjęcia):

***

Afera Kryminalna to festiwal literatury kryminalnej, który powstał w 2011 roku z inicjatywy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku oraz gdańskiego wydawnictwa Oficynka. Od początku swojego istnienia festiwal gości najznamienitszych twórców kryminału, thrillera i sensacji. Wśród nich są i mistrzowie, i uczniowie, autorzy z wieloletnim dorobkiem literackim i debiutanci, profesjonaliści przekazujący wiedzę wartą wykorzystania w tym gatunku i pasjonaci intelektualnej gry. Afera Kryminalna to nie tylko wydarzenie w Gdańsku. W 2016 roku WiMBP zaprosiła do współpracy inne biblioteki z terenu Trójmiasta i okolic. W efekcie partnerami Afery Kryminalnej w latach 2016-2019 były: Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni, Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie, Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi, Miejska Biblioteka Publiczna w Redzie, Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie, Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie , Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wejherowie, Biblioteka i Centrum Kultury Gminy Wejherowo, Gminna Biblioteka Publiczna w Łęczycach. W festiwalu biorą udział także goście zagraniczni: np. skandynawscy autorzy kryminałów – Stefan Anhem i Johan Theorin w 2017 r., amerykańska autorka bestselerowych thrillerów medycznych – Tess Gerritsen w 2018 r., szwedzki autor powieści kryminalnych – Arne Dahl oraz Martin Widmark – szwedzki autor bardzo popularnej serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” w 2019 r. W 2020 roku, po raz pierwszy i mamy nadzieję, że ostatni Afera Kryminalna musiała się przenieść tylko do Internetu.

***

Kryminalna śmietanka (bio)

employee of the month(6).png

Tomasz Białkowski (ur. 1969) - autor powieści psychologicznych i kryminalnych, opowiadań, sztuki teatralnej. Pierwszy tom trylogii kainickiej, czyli "Drzewo morwowe", został wydany w Niemczech i Czechach, gdzie stał się bestsellerem. Laureat kilku wyróżnień, m.in. Nagrody Ministra Kultury (zbiorowa), dwukrotnie Literackiej Nagrody Warmii i Mazur "Wawrzyn", Nagrody Prezydenta Olsztyna w dziedzinie literatury, Nagrody Marszałka Województwa, tytułu Najlepszego Kryminału Lata 2013 portalu Granice.pl. Pisarz to trzykrotny stypendysta Ministra Kultury i stypendysta Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Mieszka w Olsztynie.

employee of the month(1)l.png

Igor Brejdygant (ur. 1971)  jest autorem scenariuszy filmów fabularnych: „Palimpsest” (reż. Konrad Niewolski), „Prosta historia o morderstwie” (reż. Arkadiusz Jakubik) oraz seriali: „Paradoks”, „Zbrodnia”, „Belle Epoque”, „Szadź”. Pracował, jako szef zespołu tworzącego scenariusz pierwszego polskiego serialu emitowanego przez Netfilix – „Ultraviolet”. Ma na koncie scenariusze i reżyserię teledysków, reklam oraz filmów do kampanii społecznych i serii dokumentalnej dla Canal+. Dużą popularność przyniosły mu powieści: „Paradoks”, „Szadź”, „Rysa” i „Układ”.  „Rysa”, stanowiąca połączenie kryminału z thrillerem psychologicznym, została nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru 2019. Książkę uhonorowano Nagrodą Specjalną im. Janiny Paradowskiej na Międzynarodowym Festiwalu Kryminału 2019. Kontynuacją Rysy jest opublikowany w 2019 r. thriller polityczny – „Układ”.

employee of the month(2).png

Mariusz Czubaj (ur. 1969) pisarz, antropolog kultury, profesor w Uniwersytecie SWPS. Dwukrotny laureat Nagrody Wielkiego Kalibru za najlepszą polską powieść kryminalną i sensacyjną (2009 – za „21:37”; 2017 – za „R.I.P.”). Posiadacz stopnia mistrzowskiego w karate tradycyjnym. Saksofonista w zespołach Zgniłość oraz Kornet Olemana (ten drugi powstał na kanwie powieści „Około północy”, W.A.B., 2019). Jego książki tłumaczono na angielski, niemiecki, turecki, ukraiński i włoski.

employee of the month.png

Marek Krajewski (ur. 1966) autor bestsellerowych powieści kryminalnych, filolog klasyczny. Zadebiutował w 1999 roku „Śmiercią w Breslau”. Laureat prestiżowych nagród literackich
i kulturalnych (m.in. Paszportu „Polityki", Nagrody Wielkiego Kalibru, Nagrody Prezydenta Wrocławia, Śląskiego Wawrzynu Literackiego, „Złotego Pocisku”). Jego książki tłumaczone są na ponad dwadzieścia języków. Miłośnik filozofii stoickiej, pilny czytelnik Marka Aureliusza.

W maju ukazał się „Pomocnik kata”, kryminał szpiegowski z Edwardem Popielskim w roli głównej. Poprzednia książka z serii, „Dziewczyna o czterech palcach”, otrzymała tytuł Najlepszej powieści kryminalno-historycznej 2019 roku i nagrodę „Złoty Pocisk”. Najnowsza książka autora – „Moloch” – ukazała się 28 października.

employee of the month11.png

Michał Larek (ur. 1978)  pisarz, wykładowca i autor podcastu Zabójcze opowieści. Autor serii kryminalnej Dekada oraz współautor Martwych ciał i Mężczyzny w białych butach (wraz z Waldemarem Ciszakiem).

employee of the month(5).png

Olga Rudnicka (ur. 1988) absolwentka Pedagogiki Specjalnej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, autorka powieści kryminalnych: „Martwe Jezioro”, „Czy ten rudy kot to pies?”, „Zacisze 13” i „Zacisze 13 Powrót”.Pracuje jako asystentka osób niepełnosprawnych w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej w Śremie. Kocha jazdę konną i rytmy latynoamerykańskie, zwłaszcza salsę. Namiętnie czyta Joannę Chmielewską, Stephena Kinga, Joe Hilla, Tess Gerritsen i Jeffery'ego Deavera.

employee of the monthll.png

Maciej Siembieda (ur. 1961) jako autor thrillerów zadebiutował w 2017 r. powieścią „444” i od razu dołączył do grona twórców bestsellerów, a jednocześnie najoryginalniejszych postaci literatury sensacyjnej w Polsce. Rok później ukazało się „Miejsce i imię” i potwierdziło jego pozycję. Ale Maciej Siembieda nie był debiutantem. To pisarz z trzydziestoletnim doświadczeniem reporterskim. Zajmuje się dziennikarskimi śledztwami historycznymi. Trzykrotnie otrzymał za nie Nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, uznawaną za najwyższy laur zawodowy w kraju. W thrillerach po mistrzowsku wykorzystujących elementy prawdziwych historii, nadając im sensacyjną ramę i tempo. Powieść „444” to rezultat wielu lat poszukiwań zaginionego obrazu największego polskiego malarza Jana Matejki. „Miejsce i imię” poświęcone tajemnicy holenderskich szlifierzy diamentów więzionych podczas II wojny w obozie pracy na Górze św. Anny. Jego trzecim thrillerem jest „Gambit”.

employee of the month(1)_0.png

Magda Stachula (ur. 1982)  absolwentka judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, obraz z kamery zainstalowanej na tramwaju, który jeździ po czeskiej Pradze był inspiracją do powstania debiutanckiej książki „Idealna”, thrillera psychologicznego w nurcie domestic noir. Książka ukazała się w 2016 roku, błyskawicznie zdobyła status bestsellera, przez magazyn „Pocisk” została uznana za jeden z pięciu najciekawszych debiutów kryminalnych 2016 roku i została nominowana do prestiżowej nagrody „Książka roku” portalu Lubimy Czytać. Do tej pory została wydana w Czechach (pt. „Mazací tramvaj”) i we Włoszech (pt. „La donna perfetta”), w przygotowaniu są kolejne tłumaczenia. W 2017 roku premierę miała jej druga książka pt. „Trzecia”, która znalazła się wśród czternastu książek nominowanych do Nagrody Wielkiego Kalibru. W 2018 roku ukazał się thriller „W pułapce”nominowany do Książki Roku portalu Lubimy Czytać, w 2019 „Oszukana” także thriller w nurcie domestic noir, a w 2020 „Strach, który powraca”, będący kontynuacją losów bohaterów z debiutanckiej „Idealnej”. Autorka wraz z mężem i dwoma synami mieszka w Krakowie i pełnoetatowo pracuje nad kolejnymi thrillerami.

***

Organizator:

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku

Wydawnictwo Oficynka

Patronat:

Zbrodnia w Bibliotece

Zupełnie Inna Opowieść

Zbrodnicze Siostrzyczki

Deckare.pl | Skandynawskie kryminały