Jesteś tutaj

Wysoka cena geniuszu van Gogha

Wysoka cena geniuszu van Gogha

van gogh 2.png

„Pasja życia: Vincent van Gogh” Irving Stone

Vincent van Gogh zmarł w wieku 37 lat jako nieznany szerszemu gronu artysta, a obecnie jest uważany za jednego z najpopularniejszych i najdroższych. „Pasja życia: Vincent van Gogh” to powieść o krótkim, lecz pełnym walki z ubóstwem, niemocą, szaleństwem i rozpaczą życiu, które zakończyło się postrzałem z broni palnej. Do końca nie wiadomo, czy to było samobójstwo czy… morderstwo.

Van Gogh na ekranie

Mimo krótkiego, lecz bardzo ciekawego życia artysta doczekał się wielu produkcji filmowych. Do najnowszych należą: "Van Gogh. U bram wieczności" (2018), czy "Twój Vincent" (2017), gdzie bohaterowie obrazów malarza przedstawiają jego historię życia oraz tajemniczą śmierć. Sama produkcja zbierała znakomite opinie. Ocena 8,0 na Filmwebie, czy wygrane Orły za scenografię oraz montaż w 2018 roku są na to najlepszym dowodem. Warto wspomnieć o licznych nominacjach, między innymi do Oscara w kategorii najlepszy długometrażowy film animowany.  

Już znacznie wcześniej Vincent van Gogh był bohaterem produkcji filmowej. W 1956 roku nakręcono film biograficzny „Pasja Życia”. Podobnie jak „Twój Vincent” przypadł widzom do gustu. Rok po premierze produkcja wygrała Oscara w kategorii aktora drugoplanowego, a była nominowana też w kategoriach: scenariusz adaptowany, aktor pierwszoplanowy, czy scenografia.

Podążaj śladami artysty

Przed, w trakcie lub po lekturze warto zwiedzić Muzeum van Gogha w Amsterdamie. Jak to zrobić? To proste! Wystarczy kliknąć link i podziwiać dzieła artysty. https://artsandculture.google.com/partner/van-gogh-museum?hl=pl

Muzeum Van Gogha w Amsterdamie posiada największą kolekcję dzieł artysty na świecie. Stała wystawa obejmuje ponad 200 obrazów, 500 rysunków oraz około 750 rysunków Vincenta van Gogha. Ponadto w muzeum są prezentowane też wystawy poświęcone różnym tematom z historii sztuki XIX wieku.

Książka w ogniu recenzji

Najlepszą rekomendacją książki są oceny osób, które czytały już daną pozycję. Prezentujemy kilka recenzji z portalu Lubimy Czytać.pl.

"Powieść zapadająca w pamięć

Najlepsza powieść biograficzna, jaką kiedykolwiek czytałam. Było to chyba z 15 lat temu, a ja jestem w stanie przypomnieć sobie koleje losu Van Gogha ze szczegółami: praca w galerii, pierwsza porażka miłosna, sukcesy malarskie, fascynacja duchowością (Vincent jako kaznodzieja w zagłębiu górniczym), smakowanie dzieł Milleta, straszne przeżycia we Francji, owocne i wyniszczające przyjaźnie z innymi malarzami, miłość braci. Ta książka ma wartość jako biografia, ale także jako dzieło literackie. Do rysów schizofrenika w postaci Vincenta nie odniosę się, bo to nieuczciwe. Nie lubię gwałcić. Vincent w grobie by się przewracał."

"Niesamowita książkowa wyprawa

Książka jest niesamowitą podróżą, w której patrzymy na świat z perspektywy malarza- geniusza i jednocześnie tak zapatrzonego we własną pracę i wewnętrzną misję, że to aż zakrawa o szaleństwo. Bardzo dobra lektura dla wymagających czytelników."

"Poruszająca historia

W niedawno czytanej przeze mnie autobiografii Kirka Douglas`a wspominał swoją rolę w ekranizacji "Pasji życia". Zanim sięgnę po film, najpierw postanowiłem przeczytać książkę. Zbeletryzowana historia życia Vincenta Van Gogha okazała się niezwykle ciekawą lekturą. Nie jestem fanem malarstwa. Zupełnie nie znam się na tej sztuce. Nie potrafię rozróżnić blagi od arcydzieła, ale jestem otwarty na wszystkie ciekawe historie o ciekawych i wybitnych jednostkach. Vincent Van Gogh był niesamowitym artystą, który całe życie zmagał się z niezrozumieniem jego sztuki.

Pochodził z szanowanej holenderskiej rodziny, ale postanowił kroczyć własną ścieżką. We wszystko wkładał niesamowitą pasję i całego siebie. Próbował sił jako kaznodzieja. Głodował i wyrzekł się dóbr, by lepiej zrozumieć biednych górników. Utożsamiał się zawsze z klasą robotniczą. Miał socjalistyczne poglądy i ciągoty. Nie miał szczęścia w miłości. Dwukrotnie był nieszczęśliwie zakochany i odtrącony. Jedyny dłuższy związek miał z prostytutką i kobietą upadłą, a gdy jedna kobieta go pokochała, nie potrafił odwzajemnić uczucia. Gdy zaczął tworzyć w całości, poświęcił się malarstwu.

W jego życiu niesamowitą rolę odegrał jego brat - Theo, który wysyłał mu pieniądze i dawał niesamowite wsparcie. Nigdy nie stracił wiary w brata. Van Gogh długo szukał własnego stylu, gdy zamieszkał w Paryżu. Wielki wpływ odcisnęli na nim impresjoniści. Próbował ich naśladować. Jednak miał własny i niepodrabialny sposób malowania. Jednak nigdy nie odniósł sukcesu i nie spieniężył pasji za życia.

Pod koniec książki jest mocny wątek o jego choroby psychicznej. Malarz zaczął popadać w coraz większy obłęd, czego kulminacją było odcięcie sobie ucha. Trafił do zamkniętego ośrodka, gdzie dochodził do siebie. Tworzył, ale w pełni nie wyzdrowiał. Ostatecznie popełnił samobójstwo, a pół roku później zginął jego załamany brat. Jego obrazy i dzieła pozostały  nieśmiertelne, osiągając zawrotne ceny po śmierci artysty. Ta świetna książka zdecydowanie pozwala dużo lepiej poznać malarza, ale przede wszystkim człowieka. Zdecydowanie warto przeczytać i lepiej poznać tę postać."

Zapraszamy Was do podróży po niesamowitej twórczości van Gogha oraz przeczytania tej niezwykle ciekawej książki, którą znajdziecie w naszych bibliotekach.

Jak sprawdzić dostępność tej publikacji? Wystarczy kliknąć – TUTAJ