Jesteś tutaj

Tajemnicza kobieta z obrazu

Tajemnicza kobieta z obrazu

dziewczyna z perłą podróże.png

„Dziewczyna z perłą” Tracy Chevalier

Ta zagadka nurtuje ekspertów od dawna: kim jest kobieta z obrazu Johannesa Vermeera uważana za Monę Lisę Północy? Amerykańska pisarka Tracy Chevalier wykreowała własne rozwiązanie tej zagadki. Z jakim efektem?

W tej książce czytelnik doświadcza splotu prawdziwych zdarzeń z życia malarza z fikcyjnymi dodatkami. Autorka wymyśliła postać młodej służącej, która została muzą Vermeera. Tajemniczością dorównuje kobiecie z obrazu „Dziewczyna z perłą”.

Podążaj tropem zagadki

Żeby lepiej wciągnąć się w klimat książki warto obejrzeć obraz „Dziewczyna z perłą” i to w wysokiej rozdzielczości. Dzięki dzisiejszej technologii to jest możliwe, bez wychodzenia z domu. Wystarczy kliknąć link.

https://artsandculture.google.com/story/girl-with-a-pearl-earring/bgICYYizzwQHKQ?hl=pl

Towarzyszące napisy szczegółowemu oglądaniu poszczególnych elementów obrazu pobudzają wyobraźnię oraz zmuszają do własnych przemyśleń.

Poznaj lepiej Vermeera

Zachęcamy też do podróży online po twórczości autora obrazu „Dziewczyna z perłą”. Nie wstając od komputera będziesz mógł przejrzeć 36 obrazów z 18 muzeów w siedmiu różnych krajach. Każde z tych dzieł można dokładnie obejrzeć oraz przeczytać dodatkowe informacje.

https://artsandculture.google.com/project/vermeer?hl=pl

Aby jeszcze bardziej zachęcić do lektury książki Tracy Chevalier, prezentujemy recenzje, które pochodzą z portalu LubimyCzytać.pl.

"Wciąga od razu

Chcąc pomóc rodzinie, nastoletnia Griet podejmuje pracę jako służąca w domu malarza Jana Vermeera. Dziewczyna szybko zwraca uwagę, że relacje między nim, a jego żoną są napięte, gdyż Catharina obwinia męża o to, że zadłużył rodzinę i zbyt wolno pracuje. Pewnego dnia Vermeer postanawia poprosić służącą, by ta pomagała mu podczas pracy, zaś z czasem prosi ją, by pozowała mu do nowego obrazu.

Po powieść tę sięgnąłem, gdyż chciałem ją porównać z nakręconym na jej podstawie filmem ze Scarlett Johansson w roli głównej, który oglądałem kilka razy. Muszę przyznać, że książka ta trzyma równie dobry poziom jak film. Ma ona bardzo ciekawy klimat i czyta się ją jednym tchem, zaś relacje mistrz-muza zostały bardzo dobrze nakreślone. Sama postać Griet też jest ciekawa. Została przedstawiona jako postać cicha i pracowita, która umie trafnie przeanalizować stosunki panujące w domu Vermeerów. Choć początkowo boi się swojego Pana. Ma opory, by pozować mu do obrazu, to z czasem zaczyna mu ufać oraz uczy się przy nim zagadnień związanych z malarstwem.

Uważam, że "Dziewczyna z perłą" jest bardzo dobrą powieścią historyczną, którą warto jest przeczytać. Wciąga od pierwszej do ostatniej strony."

"Została doza tajemniczości

Książka na początku była nieco nużąca, ale z czasem, gdy wydarzenia nabrały tempa, historia mnie zaintrygowała. Bardzo polubiłam główną bohaterkę. Podobał mi się pomysł autorki na historię związaną z tym niezwykłym obrazem. Służąca - jako muza genialnego malarza. Pomiędzy tymi dwoma bohaterami czuć niezwykle silną chemię, pomimo że na kartach powieści nie dochodzi nawet do pocałunku. Szkoda, że autorka nie poświęciła więcej czasu na postać samego malarza. Sama książka jest napisana przystępnym, raczej mało wyszukanym językiem. Chociaż znalazłoby się kilka ładnych metafor. Nie znajdziemy tutaj długich opisów, T.Chevalier skupiła się bardziej na wydarzeniach, które gładko po sobie następują. Dla niektórych może być to zaletą, jednak w sensualnej historii o artyście i muzie chciałabym dostać trochę więcej poetyckich opisów i metafor. Czuję przez tę prostotę pewien czytelniczy niedosyt. Przyznam, że film bardziej przypadł mi do gustu, ale lektura była też mile spędzonym czasem. Najgorzej na tle powieści wypada zakończenie, ale jak wiadomo, jest to moja subiektywna opinia. Chyba wolałabym, aby książka zakończyła się w tym miejscu, gdzie film i zostawiła czytelnika z pewną dozą tajemniczości.

Nie jest to wybitna książka, ale mogę z czystym sercem polecić ją na jakiś wieczór z książką i herbatą."

Zapraszamy i zachęcamy Was to zapoznania się z całą twórczością malarza oraz książką.

Oczywiście książkę znajdziecie w naszych filiach.

Łatwo sprawdzicie dostępność, klikając – TUTAJ