Jesteś tutaj

Michał Anioł i jego boski dotyk

Michał Anioł i jego boski dotyk

podróż inspirowana ksi±żk± Irving Stone.png

„Udreka i ekstaza” Irvinga Stone to powieść o życiu i twórczości Michała Anioła. By ją napisać Irving Stone na kilka lat przeniósł się do Włoch, gdzie z sumiennością szperacza i fascynacją pasjonata Renesansu podążał śladami bohatera i jego wielkich dzieł.
Dzięki tym poszukiwaniom i niebywałemu talentowi narratorskiemu Stone'a towarzyszymy Michałowi Aniołowi w życiu i podczas pracy. Razem z nim mieszamy farby i sprawnie uderzamy dłutem w marmur, dowiadując się, jak powstały jego mistrzowskie freski, harmonijne rzeźby, cudowne płaskorzeźby i wspaniałe obrazy.

Obejrzyj dzieło mistrza z bliska

Książka jest bardzo dobrze napisana, miło się ją czyta, można również odsłuchać audiobook. Po lekturze, a nawet w jej trakcie warto także odwiedzić Muzeum Watykańskie i zwiedzić online Kaplicę Sykstyńską, gdzie z bardzo bliska można dokładnie przyjrzeć się i zachwycić pracami mistrza Michała Anioła. Zarówno freskami na suficie, jak i późniejszym dziełem „Sąd Ostateczny”, który już podczas prac wzbudzał wiele kontrowersji, wśród współczesnych obrońców moralności.

http://www.vatican.va/various/cappelle/sistina_vr/

Nieznana historia Kaplicy Sykstyńskiej

Warto także posłuchać (napisy w języku polskim) pełnego pasji wykładu historyczki sztuki Elizabeth Lev, która prowadzi nas przez sufit tego słynnego budynku i żywe interpretacje tradycyjnych historii stworzone przez Michała Anioła, pokazując jak malarz wyszedł poza religijną ikonografię tamtych czasów, aby nakreślić nowe artystyczne prądy. Pięćset lat później Kaplica Sykstyńska każe nam rozejrzeć się dookoła, jakby była lustrem, i zadać sobie pytanie: „Kim jestem i jaką rolę gram w tym wielkim teatrze życia?".

https://www.ted.com/talks/elizabeth_lev_the_unheard_story_of_the_sistine_chapel?language=pl#t-20183

Recenzje czytelników

Jeśli jeszcze nie jesteście przekonani do lektury „Udręki i ekstazy” Irvinga Stone’a, to prezentujemy Wam dwie recenzje z portalu Lubimy Czytać.pl:

"Książka jedyna w swoim rodzaju!

Na jej stronach mój podziw wzbudza nie tylko Michał Anioł ze swoim talentem i determinacją, ale i autor Irving Stone, który doskonale przygotował się do pracy. Autor dołożył wszelkich starań by zgłębić i przedstawić historię wielkiego artysty, a także większość z jego dzieł. W mojej skromnej ocenie w pełni mu się to udało. Warto przeczytać tę biografię zarówno przed, jak i po podróży do Rzymu lub Florencji. Osobiście, będąc wcześniej w Rzymie, nie zdawałam sobie sprawy z genezy powstania słynnej rzeźby "Mojżesz". Irving Stone objaśnił mi ją wielowymiarowo."

"Dwa sposoby czytania z pasją

Powieść napisana z pasją, szacunkiem, zrozumieniem, współczuciem i podziwem dla głównego bohatera oraz doskonale sportretowanym wycinkiem przeszłego świata.
Choć sam Michał Anioł Buonarroti uważał się przede wszystkim za rzeźbiarza, ja porównam tę książkę do jego największego dzieła malarskiego. "Udręka i ekstaza" I. Stone'a przywodzi mi na myśl freski z Kaplicy Sykstyńskiej. Podobieństwo dostrzegam w bogactwie treści, mnogości występujących postaci, ogromie wkładu pracy i długości czasu powstawania, choć oczywiście skala obu dzieł jest zupełnie inna."

Do książki Stone'a można podejść na dwa sposoby: przeczytać dość szybko skupiając się głównie na wydarzeniach z życia artysty, lub czytając poszerzać wiedzę na temat kultury, sztuki, nauki i myśli nowożytnej z encyklopedią bądź licznymi monografiami na podorędziu. Podobnie można zwiedzać Kaplicę Sykstyńską: wejść, przejść, wykrzyknąć wow! i zrobić zdjęcie (o ile jest to możliwe) albo przyjrzeć się wnikliwie poszczególnym scenom, spróbować dostrzec skomplikowany zamysł genialnego umysłu i rewolucyjny sposób jego zobrazowania.

Zapraszamy Was w tę niezwykłą podróż do świata Michała Anioła, jednego z najwybitniejszych artystów Florenckich, a także do Kaplicy Sykstyńskiej, w której pracował wiele, wiele lat.

Zarówno książkę jak i audiobook „Udręka i ekstaza” Irvina Stone znajdziecie w naszych bibliotekach. Gdzie? Sprawdzicie w katalogu online - TUTAJ