Jesteś tutaj

Mapy - Aleksandra i Daniel Mizielińscy

Mapy - Aleksandra i Daniel Mizielińscy

bibliotekarze_polecają_post_2.jpg

Mapy są pozycją obowiązkową dla dzieci ciekawych świata – czyli w zasadzie dla wszystkich dzieci. Na tym mogłabym zakończyć i odesłać Was do bibliotek/księgarni. J Ale gdyby ktoś jeszcze się wahał, przytoczę jakąś argumentację.
Książka Mizielińskich zasadza się na starym i dobrze znanym pomyśle: jest to po prostu atlas świata, który na kolejnych stronach pokazuje obrazkowe wyobrażenia szczególnych cech danego państwa lub kontynentu. Najnowsza, fioletowa edycja zawiera informacje o 66 krajach. Sama za młodu ślęczałam nad tego typu wydawnictwami, śledząc jakie zwierzęta zamieszkują dany region i jakie stroje nosili kiedyś jego mieszkańcy. Autorzy Map zrobili taką samą książkę, tylko lepiej. 
Ich przewaga polega w dużej mierze na estetyce i szczegółowości. Styl ilustracji nie infantylizuje treści, co nie jest takie oczywiste w twórczości skierowanej do dzieci. Osobiście uwielbiam oglądać, jak sportretowane zostały znane postacie, np. bracia Lumière, Martin Luther King, czy (od najnowszego dodruku) Olga Tokarczuk. Szata graficzna jest przyjemnie kolorowa, ale nie przytłaczająca, co szczególnie ważne w przypadku takiego nagromadzenia detali. Odwracamy stronę i otwiera się przed nami zupełnie nowy świat, czekający na odkrycie. Poruszamy się po labiryncie ciekawostek i ilustracji, a w naszej głowie powoli składa się to w jeden obraz całości. Magia! A potem można przeczytać po raz drugi i trzeci. Mapy są na tyle duże (i ciężkie! Zalecane czytanie na dywanie!), że nie znudzą się szybko.
Mamy tu do czynienia z prawdziwym bogactwem informacji, z których jedna ciekawsza jest od drugiej. Potrawy, fauna i flora, ukształtowanie terenu, zwyczaje, gospodarka i przemysł, sztuka, historia. Zaręczam, że czytanie Map będzie przyczynkiem do niejednej internetowej eskapady w poszukiwaniu rozwinięcia tematu.
Niemal wszystkie dzieci mają przecież taką możliwość, potrzeba tylko czegoś, co zachęci je do wykorzystywania odpowiednich narzędzi do poznawania świata. I takim czymś – co otworzy im szerzej oczy, co zwróci uwagę na piękno różnorodności świata – jest książka Mizielińskich.

Aleksandra - moderator DKK w Bibliotece Manhattan WiMBP