Jesteś tutaj

Elżbieta II nieśmiertelnym symbolem Wielkiej Brytanii

Elżbieta II nieśmiertelnym symbolem Wielkiej Brytanii

elżbieta II.png

 

„Prawdziwa królowa. Elżbieta II, jakiej nie znamy” Andrew Marr

Elzbieta II obecnie jest najstarszym w historii brytyjskim monarchą. Została koronowana w 1952 roku. Nie zamierza abdykować. Kocha powierzone obowiązki i bycie królową. Nie ma realnego wpływu na rządy, ale odgrywa nieocenioną rolę w polityce. Jaką? Jest uważnie słuchanym doradcą brytyjskiego premiera. Elżbieta II nie udziela wywiadów i pilnuje prywatności. Mimo to udało się Andrew Marrowi, brytyjskiemu dziennikarzowi oraz komentatorowi politycznemu napisać książkę, w której pokazuje życie monarchini oraz dynastii Windsorów. Dzięki temu lepiej poznajemy historię Wielkiej Brytanii, rządzącej dynastii oraz samą Elżbietę II.

Wirtualna wycieczka po Pałacu Buckingham

Czytając tę książkę, możesz się poczuć jak brytyjski monarcha. Aby pomóc jeszcze lepiej wczuć się w rolę, proponujemy wycieczkę po Pałacu Buckingham, czyli oficjalnej londyńskiej rezydencji brytyjskich monarchów, nie odrywając się od komputera. Dodatkowo podczas przemierzania korytarzy i zaglądania w różne pomieszczenia pałacu, klikając w ikonki na poszczególnych obrazach, czy krzesłach, można przeczytać wiele ciekawych informacji o nich.

https://www.rct.uk/visit/the-state-rooms-buckingham-palace/highlights-of-buckingham-palace#/#staterooms

Elżbieta II jako postać filmowa

Na przestrzeni lat powstało wiele produkcji filmowych oraz serialowych, w których przewija się brytyjska monarchini. Przykładem jest serial dokumentalny Monarchia z 2007 roku. Przedstawia prywatne życie członków rodziny królewskiej. Ta produkcja poniekąd powstała dzięki Elżbiecie II. Po raz pierwszy w dziejach tysiącletniej historii brytyjskiej monarchii zezwoliła, aby telewizyjne kamery śledziły każdy jej krok. W ten sposób widzowie mają możliwość m.in. zajrzenia do wnętrz Pałacu Buckingham.

Książka okiem czytelników

Publikacja Andrew Marra ma też przychylność samych czytelników. Dowodem są pojawiąjące się recenzje w Internecie. Prezentujemy dwie wybrane losowo opinie z portalu Lubimy Czytać.pl.

"Miłe zaskoczenie

Spodziewałam się czytadła o ploteczkach z dworu, a dostałam mądrą, pełną wiedzy, nieoczywistą i znakomicie napisaną opowieść o brytyjskim społeczeństwie i ustroju. Wspaniała!"

"Jaka jest królowa Elżbieta? Co pija do śniadania? Co ma dla niej najwyższą wartość? Dla tych, którzy interesują się rodziną królewską, „Prawdziwa królowa” to kopalnia ciekawostek i nieznanych faktów. Ułożona chronologicznie historia zaczyna się od wspomnienia korzeni Elżbiety II, począwszy od dziadka Jerzego V, przez wuja Edwarda VIII, który dla miłości zrezygnował z tronu, po ojca Lilibeth – Jerzego VI. Jeszcze żadna znana mi książka o królowej nie zawierała tak dokładnie opisanej historii i tylu faktów. W dalszych częściach poznajemy dzieciństwo i młodość dziewczynki, szok związany ze śmiercią jej ojca oraz wstąpienie księżniczki na tron.

To jest bardzo historyczna książka i w sporej części polityczna. Choć nie interesuję się polityką, z ciekawością czytałam o dawnych premierach i ich stosunkach z królową. Jednak przede wszystkim nie brakuje ciekawostek z życia prywatnego Elżbiety II i pięknych, archiwalnych zdjęć. „Prawdziwa królowa” to pozycja obowiązkowa dla wielbicieli brytyjskiej rodziny królewskiej z „koroną” na czele."

Zapraszamy Was do tej fascynującej podróży w czasie i poznania wielu ciekawostek, faktów nt. Elżbiety II, dynastii Windsorów oraz do odwiedzenia online oraz zwiedzania Pałacu Buckingham.

Książkę „Prawdziwa królowa. Elżbieta II, jakiej nie znamy” Andrew Marra znajdziecie w naszych bibliotekach.

Jak sprawdzić dostępność? Sprawdzicie w katalogu online – TUTAJ