Jesteś tutaj

Człowiek, który wyprzedził epokę

Człowiek, który wyprzedził epokę

Leonardo podróż.png

„Leonardo da Vinci. Zmartwychwstanie bogów” Dmitrij Mereżkowski 

Chcesz bliżej poznać historię wszechstronnego artysty i badacza, którego projekty wynalazków i odkrycia nadal wzbudzają podziw wśród współczesnych naukowców? To jest idealna książka dla Ciebie!

Autor przybliża postać człowieka znacznie wyprzedzającego czasy, w których żył. Możemy poznać życie Leonarda da Vinci mocno osadzone w ówczesnych realiach. Dmitrij Mereżkowski ukazuje w tej publikacji też dramat człowieka, geniusza wśród ludzi. To nie jest typowy życiorys, poznajemy tego wybitnego, wszechstronnego artystę z różnych stron.

Poznaj twórczość geniusza

Zachęcamy do zapoznania się z dokonaniami Leonarda da Vinci, aby lepiej zrozumieć tę książkę. Na pierwszy przystanek polecamy Florencję, czyli miasto, w którym włoski malarz spędził kawałek życia. Wystarczy kliknąć ten link:

https://artsandculture.google.com/story/sQURHljckUgVZQ?hl=pl

Oprócz podziwiania pięknych zdjęć Florencji przejdziecie przez życie Leonarda dzięki krótkim, ale treściwym informacjom. Dzięki temu połączeniu można odnieść wrażenie, że namacalnie przeniosło się jednego z najpiękniejszych włoskich miast. Sami przekonacie się, dlaczego Florencja jest nazywana perłą Toskanii. Jednak zapoznanie się z miastem, gdzie tworzył da Vinci, to nie jedyna rzecz. Warto też obejrzeć rysunki wielkiego artysty, aby poznać jego wizję, która znacząco wyprzedzała ówczesne czasy. Dlatego polecamy odwiedzić Muzeum Leonarda da Vinci, gdzie zaprezentowane są maszyny włoskiego geniusza. Wystarczy kliknąć w link, a przeniesiecie się online do muzeum.

https://artsandculture.google.com/exhibit/between-dream-and-invention/VAJyrK5EBhBRJQ?hl=pl

W pierwszej kolejności da Vinci jest uznawany za malarza. Dlatego warto zapoznać się z jego obrazami. Jak to zrobić? Wystarczy odbyć podróż online po malarskiej działalności włoskiego artysty. Najprawdopodobniej do naszych czasów przetrwało jego 15 obrazów. W Polsce szczególnie znany jest obraz Dama z gronostajem, który znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie.

https://artsandculture.google.com/entity/leonardo-da-vinci/m04lg6?categoryId=artist&hl=pl

Opinie czytelników

Jeśli wahacie się, czy sięgnąć po książkę „Leonardo da Vinci. Zmartwychwstanie bogów” Dmitrija Mereżkowskiego to może przekonają opinie osób, które już są po tej lekturze. Przedstawiamy wybrane recenzje z portalu LubimyCzytać.pl.   

"Przepiękna powieść biograficzna

„Leonardo da Vinci. Zmartwychwstanie Bogów” to przepięknie wydana, bogato ilustrowana powieść biograficzna opowiadająca o kilkunastu latach życia Leonardo da Vinci. Rosyjski pisarz na kartach swojej powieści przybliża dzieje życia tego genialnego człowieka, mocno osadzając je w realiach, w których żył i tworzył Leonardo. Dmitrij Mereżkowski opisuje postać artysty, jego geniusz, nieprzystosowanie do epoki, słomiany zapał, wszechstronność zainteresowań, procesy twórcze, kulisy powstawania dzieł w tym najsłynniejszego obrazu świata, czyli „Mona Lisy”."

"Uatrakcyjni zdobytą wiedzę

Leonardo da Vinci. Zmartwychwstanie bogów to powieść obyczajowa rozgrywająca się w dobie renesansu, w której to jej autor – Dmitrij Siergiejewicz Mereżkowski. Przywołuje luźno  sylwetkę niekwestionowanego mistrza pędzla, rzeźbiarza jak i samozwańczego inżyniera – Leonarda da Vinci. Biografia artysty nie stanowi tutaj mocnego filaru powieści, a stała się jedynie punktem wyjścia do snucia opowieści o sile oraz ulotności marzeń.

Sięgając po Zmartwychwstanie bogów, należy mieć świadomość, iż rosyjski pisarz nie opiera tej historii na encyklopedycznie precyzyjnej wiedzy na temat Leonarda. Wybiórcze fakty z życia artysty zamykające się w piętnastoletnim wycinku z jego życia wytyczają swobodny bieg fabuły, której to przygrywają równie nieformalne wydarzenia, jakie rozgrywać się mogły na dworach Sforzów i Borgiów. Owe rozważania dotyczące potencjalności rozgrywających się zdarzeń, kolei losów bohaterów, podejmowanych przez nich decyzji oraz knutych intryg tworzą spójną oraz dość ciekawą powieść historyczną.

O sile niniejszej książki nie stanowi jednak jej wartość literacka ani, a uderzająco piękne wydanie, w którym prym wiodą przepiękne dokumenty źródłowe, będące reprodukcjami ważniejszych obrazów oraz rycin Leonarda da Vinci. To nie tekst, a właśnie one przenoszą czytelnika do świata oraz umysłu artysty, namacalnie ukazując ich wszechstronność oraz geniusz. Wrażenie to uzupełnia obwoluta nowo wydanego Zmartwychwstania bogów, w swej fakturze przywołująca naciągnięte na sztalugi płótno.

Leonardo da Vinci. Zmartwychwstanie bogów w wydaniu, jakie proponuje Wydawnictwo MG to interesująca publikacja, stanowiąca idealne uzupełnienie merytorycznie kompletnych, encyklopedycznych książek biograficznych artysty wszech czasów. Nie wzbogaci wiedzy z nich zdobytych, swoim wydaniem jednakże je uatrakcyjni, jeszcze bardziej je przybliżając."

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do odbycia podróży poprzez niezwykłe osiągnięcia i życie Leonarda da Vinci za pomocą tej książki oraz przywołanych odnośników.

Oczywiście książkę znajdziecie w naszych filiach. Łatwo sprawdzicie dostępność, klikając – TUTAJ.