Jesteś tutaj

Białowieża szeptem - Anna Kamińska

Białowieża szeptem - Anna Kamińska

bibliotekarze_polecają_post_4.jpg

"Białowieża szeptem" Anny Kamińskiej to skrupulatnie udokumentowane świadectwo miejsca, którego już nie ma. Stąd nieodparte wrażenie baśniowości i niesamowitości bijące ze stron tej doskonałej książki.

Historie z Puszczy Białowieskiej opowiadają o ludziach zamieszkujących niegdyś tereny Białowieży. A są to osobistości niezwykłe – znający się na czarach uzdrawiacz Wiedźmar, ostatni bartnik Filimon Baszkiewicz, nieustraszona Swietłana Bogdańska, zaklinacz żubrów Jan Potoka, wychowawczyni Domu Dziecka Halina Kopalińska. To biografie nie tylko niesamowite, ale też te budzące grozę, „barbarzyńskie”. Poznajemy w nich historie buntowników – między innymi legendarnego kłusownika „Mordalę”,  o którym czyta się z zapartym tchem, niczym western, ale także kończący się tragedią dramat rodziny Milków. Przedstawione przez Annę Kamińską wydarzenia obejmują wiek XX. Autorka w sposób reportażowy ukazuje życie mieszkańców na tle wydarzeń historycznych, opisuje ich wpływ na mentalność i życie codzienne ludzi. Szczególnie dramatycznie rysuje się okres II wojny światowej z jej represjami.

Jednak to, co wyziera z książki z pełną mocą, to pasja i związane z nią poświęcenie oraz miłość do przyrody i jej dziedzictwa. Przy czym nie jest to tytuł wyidealizowany, przesłodzony. Postacie w nim pokazane są wyraziste i w całej swojej niezwykłości autentyczne. Opisane wydarzenia oferują zaś cały wachlarz emocji – od śmiechu, podziwu, niedowierzania po smutek, żal i złość.

A wszystkim tym historiom towarzyszy niesamowity, tajemniczy i pełen życia bohater – Puszcza Białowieska.

 

Maria - moderator Dyskusyjnego Klubu Książkiw w Filii Gdańskiej WiMBP