Jesteś tutaj

Beksińscy – przeklęta rodzina

Beksińscy – przeklęta rodzina

Beksińcy cykl podróze.png

„Beksińscy : portret podwójny” Magdalena Grzebałkowska

To nie jest książka o znanym i modnym malarzu oraz jego mrocznym synu, a o wielkiej samotności, która stała się murem nie do przejścia. Ta biografia jest też o poszukiwaniu miłości i nieumiejętności jej wyrażania.  

Ojciec był nazywany „najbardziej kontrowersyjnym polskim malarzem”, który wzbudzał skrajne emocje. Syn – kultowy prezenter radiowej Trójki oraz tłumacz „Monty Pythona”. Tomasz popełnił samobójstwo. Obwiniany był o to ojciec Zdzisław, który został zamordowany kilka lat później przez 19-latka. W dniu morderstwa skończył malować ostatni obraz. Pozostał bez tytułu (podobnie jak pozostałe dzieła artysty) i stał się cichym świadkiem zabójstwa swojego autora. Był sygnowany „Y”.

Obejrzyj twórczość Zdzisława Beksińskiego

Malarstwo Beksińskiego jest wyjątkowe. Może pobudzić odbiorcę negatywnie lub pozytywnie, ale na pewno nie pozostawia obojętności. Przy okazji czytania tej książki warto odwiedzić Galerię Zdzisława Beksińskiego w Nowohuckim Centrum Kultury. Tam znajduje się 50 obrazów malarza z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich. Każdy z nich możesz zobaczyć podczas wizyty online w towarzystwie podstawionego podkładu muzycznego, który dodaje mrocznego klimatu towarzyszącemu całej historii rodziny Beksińskich.

https://nck.krakow.pl/wirtualne-zwiedzanie-galerii-zdzislawa-beksinskiego/

Beksińscy w filmowym wydaniu

W 2016 roku odbyła się premiera filmu biograficznego o rodzinie Beksińskich. Produkcja zebrała bardzo pozytywne recenzje. Była była też wielokrotnie nominowana do różnych nagród oraz zdobyła między innymi cztery Orły w 2017 roku za główną rolę męską oraz kobiecą, scenariusz i odkrycie roku. Film jest dostępny na platformie Netflix.

Książka okiem czytelników

Jeśli nadal nie jesteście przekonani do sięgnięcia do tej książki, to prezentujemy opinie, które podobnie jak my, podzielają zachwyt nad tą publikacją. Recenzje pochodzą z portalu LubimyCzytać.pl.

"Piękna i smutna podróż

Twórczość Beksińskiego zawsze mnie zachwycała. Nie jestem fanką biografii, także podeszłam z dużą rezerwą do tej książki. Ogromny szacunek dla dziennikarki za ogrom prac, który na pewno włożyła przy tworzeniu tej publikacji. Dla mnie ciekawym doświadczeniem było również czytanie o Sanoku sprzed lat, czyli mieście, które znam i regularnie odwiedzam. Ta książka jest piękną i smutną podróżą przez życie wybitnego artysty oraz jego rodziny. Warto po nią sięgnąć niezależnie od tego, czy jest się fanem twórczości Beksińskiego lub nie."

"Majstersztyk literacki

Zacznijmy od tego, że od dawna twierdziłam, że nie lubię twórczości Beksińskiego. Żadnego. Zwyczajnie nie trafia w moje gusta. Jednak "Portret podwójny" zachwycił tylu moich znajomych, że zaciekawił też mnie.

To jest majstersztyk! Opowieść o rodzinie Beksińskich jest genialnie skomponowana. Czyta się ją bardziej jako opowieść niż biografię. Napisana przystępnym językiem, bardzo dobrze zredagowana i wydana.

Za największy sukces autorki uważam pokazanie Beksińskich jako zwykłych ludzi. Bardzo fascynujących, ale ludzi z krwi i kości. Pisze o ich szarej codzienności, ale też o dziwactwach,  miłości, trudnych relacjach, artystycznych umysłach, tworzeniu, sztuce oraz historii ówczesnych dni."

Zachęcamy Was do zagłębienia się w tej mrocznej historii rodziny Beksińskich za pomocą książki oraz zwiedzenia Galerii Zdzisława Beksińskiego.

Oczywiście znajdziecie książkę w zasobach naszych bibliotek. Żeby sprawdzić dostępność w filiach, wystarczy kliknąć TUTAJ