Jesteś tutaj

Błoto słodsze niż miód

Błoto słodsze niż miód

bibliotekarze_polecają_post_5.jpg

Małgorzatę Rejmer w książce „Błoto słodsze niż miód” interesuje fenomen władzy absolutnej. Rozmawiając z ofiarami przemocy psychicznej i fizycznej zadawanej przez ludzi Envera Hoxhy, autorka zastanawia się, w jaki sposób kształtuje się świadomość dyktatora i jego świty. Przedstawia skutki niepodzielnych rządów, traktowanie innych niczym  pionki w swojej grze, łamanie charakterów i umysłów tylko po to, by utrzymać się przy władzy, a może aż po to by stać się bogiem.

Rejmer pokazuje, jak bardzo rządy jednego człowieka i jego służb Sigurimi wpłynęły na ludzką psychikę, kondycję zwykłego szarego człowieka, prowadziły do granic rozpaczy, stawiały ludzi pod murem, każąc im donosić na innych za cenę życia swojego lub bliskich. Pisarka zwraca uwagę, że ten wypaczony system zdemoralizował społeczeństwo, pogrążył go w lęku, uczynił ludzi wrogami, sączył nienawiść i kazał być podejrzliwym wobec każdego.

Rozmówcy reporterki są sponiewierani przez byłą władzę, niezależnie czy udało im się utrzymać postawą buntowniczą, czy spolegliwą wobec władzy Hoxhy. Nikt nie wróci im straconych lat spędzonych w więzieniach, dzieciństwa w biedzie i poniżeniu, młodości upływającej w przerażeniu przed drugim człowiekiem. W wypowiedziach odczuwa się głęboką gorycz, nikt bowiem nie rozliczył oprawców, którzy czują się niewinni i swoje bezwzględne poczynania zrzucają na system.

Podczas lektury czytelnikowi imponuje albański patriotyzm prześladowanych, którzy mimo wszystko kochają swój kraj, czują wielkie przywiązanie do Albanii, choć rządzący drogą ziemię uczynili błotem.

Książka prowokuje do zadania pytań: skąd tyle w człowieku potrzeby zadawania zła, skłonności do  znęcania się nad innymi, konieczności okazywania dominacji? Dlaczego świat milczy, kiedy gdzieś  obok panuje bezprawie i drugi człowiek przestaje cokolwiek znaczyć? Czemu nikt nie chce zrekompensować cierpienia? 

Lilianna - moderator Dyskusyjnego Klubu Książkiw w Bibliotece Głównej WiMBP