Jesteś tutaj

„Latawiec z betonu” Moniki Milewskiej

„Latawiec z betonu” Moniki Milewskiej

Drugą z ośmiu książek nominowanych do Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2018 jest „Latawiec z betonu” autorstwa Moniki Milewskiej.

Znudzony i zmęczony upałem twórca falowca wyrusza w podróż krętymi ścieżkami mieszkaniowego labiryntu, odkrywając, że zupełnie niechcący udało mu się zakrzywić czas. Inżynier odbywa krótkie podróże w przyszłość. Przeżywa kształtowanie się Solidarności, dowiaduje się, czym są e-mail, Ikea, odwiedza sąsiadów, którzy prowadzą gospodarstwo rolne na dziesiątym piętrze, a także wysłuchuje gorzkich opowieści o konstrukcji bloku.”

Magdalena Grzebałkowska, również nominowana do Pomorskiej Nagrody Literackiej, mówi o książce Milewskiej:Jestem z falowca. Klatka C, trzecie piętro, sześciometrowy pokój od strony zawsze zacienionej galerii. Spędziłam tam dwadzieścia lat. Uroczyście przysięgam, że wszystko w fascynującej książce Moniki Milewskiej jest prawdą. Zboczeńcy, UFO nad falowcem, karaluchy i mrówki faraonki, ściany pokryte lodem podczas zimy stulecia i dzieci szukające pęknięć w bloku z ograniczonym terminem użycia. Tylko krowy na balkonie nie pamiętam, być może jednak mieszkała w klatce A. Nie mogłam się oderwać od przygód Inżyniera – konstruktora falowca. Sam sobie winien”.
 

Książka została wydana przez wydawnictwo Wam w 2018 roku (wydawnictwowam.pl)

Monika Milewska - polska eseistka, dramaturg, poetka, tłumaczka i antropolog kultury. Absolwentka historii Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie oraz Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales w Paryżu. Autorka tomików poezji: „Podróż na koniec świata”, „Papierowe okręty” i „Płacz komety”.

Książka „Latawiec z betonu” Moniki Milewskiej jest nominowana w kategorii Literacka Książka Roku 2018.

Laureatów Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” poznamy 24 października 2019 (czwartek) o godzinie 18.00 w Kościele Św. Jana (ul. Świętojańska 50, Gdańsk) podczas gali Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” za rok 2018.

Galę uświetni koncert Katarzyny Groniec.

Zaproszenia na galę można otrzymać w Bibliotece Głównej (Targ Rakowy 5/6, sekretariat, III piętro, p. 335). Odbiór w godz. 10.00-16.00.

IMG_4906 copy.jpg