Jesteś tutaj

ŻELEWSCY W CIENIU VON DEM BACHA - Andrzeja Janusza

ŻELEWSCY W CIENIU VON DEM BACHA - Andrzeja Janusza

Przedstawiamy czwartą z monografii nominowanych do Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza w kategorii Pomorska Książka Roku 2019"Żelewscy w cieniu von dem Bacha  Andrzeja Janusza, wydana przez Wydawnictwo Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy.

zelewscy.jpg

Książka niniejsza jest poświęcona rodzinie Żelewskich. Ich losy związane są przede wszystkim z Ziemią Mirachowską, a szczególnie ze wsiami: Zelewo, Barłomino, Milwino i Luzino, całą niegdyś rozległą parafią luzińską. Mocno wpisali się w historię gimnazjów chełmińskiego i wejherowskiego oraz seminarium duchownego w Pelplinie. Praca ta ukazuje przede wszystkim na tym terenie ich historię, ale czytelnik znajdzie w tej książce wątki związane z Wielkopolską i Poznaniem, Małopolską i Krakowem, Galicją Wschodnią, a nawet Niemiecką Afryką Wschodnią. Swoiste odium spadło na rodzinę za sprawą generała SS, wpływając bezpośrednio na życie wielu jej członków. Książka ta nie pretenduje do monografii całej rodziny, a jedynie przedstawia kilka obrazów z jej życia. Zatem praca nad całością jej historii może być, a nawet powinna być kontynuowana.

Andrzej Janusz - historyk, archiwista, politolog, samorządowiec i pedagog; absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Wejherowie (1976 r.), Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (1981 r.) i Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie ukończył studia podyplomowe politologii (1995 r.). Autor licznych artykułów dotyczących historii i współczesności Gminy Luzino i Powiatu Wejherowskiego, publikowanych na łamach "Pomeranii", "Tygodnika Kaszub", "Dziennika Bałtyckiego", "Zrzesz Kaszebsko", na stronach internetowych kaszubska.com, członek redakcji lokalnych czasopism "Puls", "Kukówka" i "Wieści z Luzina". Animator wydarzeń historyczno-kulturalnych; nadania Szkole Podstawowej w Luzinie imienia Lecha Bądkowskiego (1991 r.) oraz odbudowy Pomnika Powstańców i Wojaków w Luzinie (2010 r.).