Jesteś tutaj

Śpiewaj ogrody Paweł Huelle

Śpiewaj ogrody Paweł Huelle

bibliotekarze_polecają_so.jpg

Powieść Huellego pokazuje jak bardzo istotną rolę w życiu może pełnić muzyka, która jednocześnie otwiera horyzonty twórczości, przynosi uniesienia estetyczne, otwiera pozamykane dotąd furtki pamięci, ale może stać się również zgubnym fatum. Główni bohaterowie powieści są oczarowani dźwiękami, kochają muzykę, a nawet czynią ją centrum swojego świata. Wielość dźwięków muzycznych splata się tu z różnorodnością ludzkich losów. Wszystkiemu nadaje ton znaleziona niedokończona opera Wagnera o szczurołapie z Hameln. Mroczny temat libretta wpisuje się w czas grozy niemieckich wpływów w Wolnym Mieście Gdańsku, rodzącego się hitleryzmu i II wojny światowej. Autor, wprowadzając różne perspektywy czasowe, pozwala czytelnikowi śledzić oczami młodzieńca czas miniony, rezultaty wyborów określonych postaci, niesprawiedliwość i paradoksy istnienia. Pisarz ukazuje wchodzenie w życie chłopca w okresie PRL-u, który uczy się, jak wygląda świat słuchając opowieści starszych.

Paweł Huelle snuje opowieść o miłości, która potrafi przetrwać czas totalnego zła, ogrom cierpienia i ciągle niesie iskrę nadziei na powrót utraconej bliskiej osoby. To niezwykła powieść o oczekiwaniu mimo lęku, zaznawanych niegodziwości i samotnej egzystencji. Pisarz ukazuje cenę miłości zarówno do drugiego człowieka jak i do muzyki, głębokie związki przyjaźni, umiejętność bycia ludzkim  w sytuacjach skrajnie trudnych.

Autor, opisując ludzkie postawy w czasie wojny i później, nie uogólnia, stara się pokazać motywy określonych zachowań, nie wnosi także stereotypowych wniosków o zwyciężającym dobru nad złem, pokazuje, że świat jest skomplikowany podobnie jak muzyczna materia, nie wszystkie tony współbrzmią ze sobą, są też takie, które burzą melodię, nadają jej groźny ton. Natura ludzka często zadziwia swym okrucieństwem niezależnie od czasu i miejsca. Dlatego ważne staje się znalezienie swojej małej ojczyzny, skrawka przestrzeni, w której być może łatwiej żyć mimo dziejowych burz i indywidualnych ciosów losu.

Lilianna, Moderator DKK w Bibliotece Głównej WiMBP