Jesteś tutaj

Śladami Wielkiej Fridy Kahlo

Śladami Wielkiej Fridy Kahlo

frida podróż.png

 

„Frida” Barbara Mujica to opowieść o dziewczynie, której życie było barwne jak jej malarstwo.

Los rzucał jej pod nogi wiele przeszkód - chorobę, wypadek, lecz nie dała im się złamać. Wiedziała, kim chce być. Wielką Fridą Kahlo. Z jednej strony malarka była pewna siebie, przebojowa, odważna, ale jednocześnie czuła, nadwrażliwa, krucha. To jednak nie jej malarstwo budziło największe zainteresowanie, a związek z Diegiem Riverą. Ówczesnym największym meksykańskim malarzem oraz komunistą.

Frida pozostaje nadal tajemniczą postacią i dlatego tłumy fanów przyjeżdżają do Casa Azul, domu malarki, aby bliżej ją poznać. W 2002 roku nakręcono film biograficzny. Film dostał wiele nagród, m.in. dwa Oscary w 2003 roku za charakteryzację oraz muzykę oryginalną Elliota Goldenthala.

W książce poruszająca historia artystki została przedstawiona  z perspektywy młodszej siostry. O silnej ich więzi świadczy fakt, że Frida z upływem czasu nazywała ją bliźniaczką i nie miała przed nią tajemnic.

Spacer po domu Fridy

Muzeum Fridy, to miejsce, które warto odwiedzić. Znajduje się w dzielnicy Colonia del Carmen w Coyoacán w Meksyku. Tutaj malarka urodziła się, dorastała, mieszkała z mężem Diego Riverą oraz zmarła w pokoju na piętrze. Możliwość obejrzenia tego miejsca zawdzięczamy właśnie Riverze, który podarował dom na muzeum imienia Fridy w 1957 roku. Dzisiaj można odwiedzić go także online.

https://www.recorridosvirtuales.com/frida_kahlo/museo_frida_kahlo.html?fbclid=IwAR1dJE-IOkY_-gfKFFv6a_-DqY-cx_xToJIowCmBE7IMjd4T4A9l5xdT8ug

Bogata kolekcja dorobku malarki

„Platforma Google Arts & Culture przygotowała niezwykłą gratkę dla fanów malarki. Dzięki kilkuletniej współpracy z siecią muzeów i galerii udało się zgromadzić bogatą kolekcję obrazów, grafik oraz przedmiotów związanych z Fridą.

Zbiory pochodzą z siedmiu różnych krajów, a w kolekcji znajdziemy aż 800 eksponatów. Niektóre z nich jeszcze nigdy nie były prezentowane. Jak mówią twórcy wystawy, ma ona na celu nie tylko przybliżyć widzom sztukę Fridy, ale także jej życie. Zwiedzanie wystawy „Faces of Frida” można zacząć już teraz pod adresem:

https://artsandculture.google.com/project/frida-kahlo

Recenzje czytelników

Jeśli dalej ktoś z Was nie jest przekonany do sięgnięcia po książkę Barbary Mujici „Frida”, to może zachęcą go recenzje, które pojawiają się na wielu portalach. Prezentujemy Wam dwie  wybrane z opinie z Lubimy Czytać.pl. Są one odmienne, ale mają merytoryczny walor.

"Opowieść skrajnych emocji

Historia porusza. Wzbudza wiele skrajnych emocji. Kiedy czytałam o chorobach Fridy, o jej zmaganiach z chorobami, z porażającym męczącym ją bólem, o walce o zaistnienie w środowisku rówieśników, o walce z niesprawiedliwościami, to serdecznie współczułam  artystce. Jednak w tym samym momencie widziałam okrutną, wulgarną Fridę, która szydzi z innych. Wówczas byłam oburzona, zniesmaczona i miałam ochotę odłożyć książkę. Takie same skrajne uczucia budziła we mnie Christine jako narratorka, która niemal ślepo kochała siostrę, ale też potrafiła zadać jej ból. Z jednej strony podziwiała Fridę, ale też miała ciągłe pretensje, że żyła w cieniu artystki.

Historia życia prywatnego i artystycznego Fridy przedstawiona jest na tle trudnej historii Meksyku i jej zamiłowania do komunistów, udziału w wiecach robotniczych. Wraz z mężem słynnym malarzem Diego Rivera (równie barwna i nieprzewidywalna postać), byli aktywnymi działaczami komunistycznymi, zaprzyjaźnionymi choćby z Lwem Trockim.

Książka jest warta przeczytania. Autorka wplata wiele bardzo ciekawych i różnorodnych postaci z otoczenia Fridy, przyjaciół jej i męża, artystów, polityków. Z pewnością nie można liczyć na wiarygodny, szczegółowy zapis życiorysu Fridy Kahlo. Natomiast czytając tę ciekawą opowieść, nie wiemy, kiedy prawda przeplata się z wykreowaną przez autorkę fikcją. Ona  znakomicie oddała panującą wokół życia artystki atmosferę, jej trudny, egocentryczny charakter i ówczesny klimat Meksyku."  

"Książka na dychę!

Po przeczytaniu książki pokochałam tę kobietę. Jednak podczas lektury przeszkadzała mi tak duża ilość informacji o jej siostrze, która była narratorem. W pewnym momencie miałam wrażenie, że książka dotyczy właśnie jej - Cristiny. Nie mniej jednak urzekająca! Daje 10 za sposób pisania oraz za niesamowicie przedstawiony charakter Fridy i Cristiny."

Książkę „Frida” Barbary Mujicy znajdziecie w naszych bibliotekach.

Gdzie? Sprawdzicie w katalogu online - TUTAJ