Jesteś tutaj

Śladami Jane Austen

Śladami Jane Austen

jane austen podróże.png

„Duma i uprzedzenie”, „Rozważna i romantyczna,”oraz „Emma” Jane Austen

Jane Austen w swych powieściach opisywała życie angielskiej klasy wyższej z początku XIX wieku. Warto sięgnąć po takie książki jak „Duma i uprzedzenie”, „Rozważna i romantyczna” czy „Emma”. Fabuła zazwyczaj skupia się wokół takich zagadnień jak zamążpójście oraz związanych z tym problemów społecznych. Pozornie te powieści mają podobną tematykę, choć każda z nich jest inna. To sprawia, że warto przeczytac każdą z nich.

Poczuj klimat powieści

Warto udać się w podróż online po 10 miejscach ważnych dla Jane Austen żeby lepiej poznać klimat książek autorki. Podczas tej niezwykłej wycieczki będziecie mieli okazję zobaczyć znany Basildon Park z „Dumy i uprzedzenie”, Belton House z filmowej adaptacji „Dumy i uprzedzenia”, Wioskę Lacock z „Emmy”, czy Lyme House. Przy każdym z tych miejsc dostaniecie ciekawą porcję informacji. Wystarczy kliknąć link:

https://artsandculture.google.com/story/FgURB0dpQU8iAg

Powieści Austen na ekranie

O sukcesie książek angielskiej autorki świadczy fakt, że doczekały się filmowych adaptacji. Najwcześniej na ekranie zagościła książka „Rozważna i romantyczna”. Premiera odbyła się w 1995 roku. Ta ekranizacja może pochwalić się między innymi zdobytym Oscarem za scenariusz adaptowany z 1996 roku. Rok wcześniej został nominowany do tej samej nagrody w kategoriach: film, aktorka pierwszoplanowa, aktorka drugoplanowa, muzyka oryginalna do dramatu, kostiumy, zdjęcia. Potwierdzeniem renomy tej produkcji są doskonałe recenzje. Jeśli jesteście zainteresowani zapoznaniem się z filmową adaptacją książki „Rozważna i romantyczna”, znajdziecie ją na platformie Netflix.

Najgłośniejsza powieść Jane Austen „Duma i uprzedzenie” pojawiła się na ekranie kinowym w 2005 roku. Film nagrodzono wieloma nagrodami oraz nominacjami. W 2006 roku dostał nominacje do czterech Oscarów za: aktorkę pierwszoplanową, muzykę oryginalną, scenografię oraz kostiumy. Film jest dostępny na platformie Netflix.

Książka „Emma” także pojawiła się na ekranie. Jest świeżą produkcją z 2020 roku. Można go obejrzeć na platformie Player.

Książki czytelników

Jeśli nie jesteście przekonani, żeby wejść do świata powieści Jane Austen, to prezentujemy Wam po jednej recenzji każdej z tych trzech wspomnianych książek. Opinie pochodzą z portalu LubimyCzytać.pl.

"„Duma i uprzedzenie” świetnym klasykiem

Jako dość świeży fan klasyków, długo zabierałem się za przeczytanie tej książki ze względu na mój średni stosunek do romansów. Historia zachwyca stylem, klimatem, sarkazmem i błyskotliwością. Świetna jest też kreacja Elżbiety, czyli pewnej siebie damy, która potrafi postawić na swoim i zawstydzić nie jednego dżentelmena. Duży plus dla autorki za wykpienie klasy wyższej. Świetna pozycja wśród klasyków!"

"„Rozważna i romantyczna” – zabawa gwarantowana

Powrót po latach, aby się zrelaksować. Odbiór nieco inny niż kiedyś. Opisane tutaj postacie zarówna panien jak panów tym razem wydawały mi się dosyć zabawne, a niekiedy wręcz śmieszne. Skupiłam się na obserwacji cech charakteru poszczególnych osób bardziej niż na samym wątku, który i tak był mi znany. Dobrym doświadczeniem jest powracanie do tej samej lektury więcej niż jeden raz. Można odkryć coś więcej, a nie tylko samą historię opowieści. To genialne studium różnych osobowości. Niemniej zaskakujące są maniery postaci i język, jakim wszyscy w tej powieści się posługują. Raczej już w dzisiejszych czasach przestarzały i niepopularny, momentami brzmiący groteskowo. Warto cofnąć się w czasie choćby dla porównania jakże to wszystko się zmienia z upływem lat. Niby chodzi o to samo, a jednak... W każdym razie relaks i dobra zabawa gwarantowane."

"Pożądana lektura

Jestem zadowolona z lektury tej książki. Kto by pomyślał, że spokojne i trochę senne życie w małym miasteczku towarzystwa z wyższych sfer przysparza po 200 latach od wydania książki takiej uciechy i zabawy. Dla spragnionych intrygi miłosnej, dobrego humoru i klimatu salonów XIX-wiecznej Anglii "Emma" to pozycja pożądana i polecana."

Zachęcamy Was do odbycia podróży śladami Jane Austen, zwłaszcza sięgając do jej książek oraz przemierzania online 10 fascynujących miejsc związanych z twórczością autorki.

Wszystkie te książki znajdziecie w naszych bibliotekach. Wystarczy sprawdzić dostępność, klikając TUTAJ