Jesteś tutaj

lokalni przewodnicy

Dzielnice oczami lokalnych przewodników: Oliwa

Gdzie stał cysterski browar? Skąd się wziął Dom Zarazy? Kim był Jacek Rybiński i ile było młynów i kuźni napędzanych wodą z Potoku Oliwskiego? Kto i po co założył Park Oliwski i jaką dramatyczną historię kryje  Dwór Oliwski? – o tym wszystkim dowiemy się na spotkaniu, które poprowadzi Pan Michał Ślubowski.

 

Data wydarzenia: 
22.02.2019
Udostępnij:
Więcej

Dzielnice oczami lokalnych przewodników: Zaspa

Gdzie znajdowała się stanica rybacka i jezioro? I co wspólnego mają z tą dzielnicą oliwscy cystersi? Kto i gdzie zbudował schron przeciwlotniczy i gdzie właściwie kończy się Młyniec a zaczyna Zaspa? Gdańsk dla lokalnych przewodników nie ma tajemnic!

Spotkanie poprowadzi pan Krzysztof Rześniowiecki

Wykłady "Dzielnice oczami lokalnych przewodników" zostały zorganizowane przy współpracy z Instyturem Kultury Miejskiej. 

ikm.jpg

Data wydarzenia: 
04.01.2019
Udostępnij:
Więcej

Dzielnice oczami lokalnych przewodników: Dolne Miasto

Czy wiesz, że Wilk, Miś i Królik, to nie tylko zwierzęta, które można spotkać w ZOO? Dlaczego Dolne Miasto nazywano Miastem Fabryk? Co wspólnego mieli gdańscy rzeźnicy z przekopaniem koryta Nowej Motławy? Jaką trasą biegł tramwaj konny, a jaką kolej wąskotorowa?

To pytania dla ludzi ciekawych historii Gdańska i jego dzielnic. Tym razem powędrujemy przez Dolne Miasto, a poprowadzi nas pan Jacek Górski.

Spotkanie zostało zorganizowane dzięki współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej.

Data wydarzenia: 
10.12.2018
Udostępnij:
Więcej

Dzielnice oczami lokalnych przewodników: Nowy Port

Nowy Port został lokowany na mocy rozporządzenia Fryderyka Wielkiego z 9 września 1772 jako osada portowa konkurencyjna dla Gdańska. Wtedy to obszar ten wszedł w granice zaboru pruskiego. Król pruski, nie będąc w stanie zdobyć Gdańska militarnie, promował powstanie portu i nakładał dodatkowe opłaty celne na wchodzące do ujścia Wisły statki, co w ciągu kilku lat spowodowało zamierzony upadek handlu, zubożenie gdańszczan i kapitulację miasta.
Data wydarzenia: 
23.11.2018
Udostępnij:
Więcej
Subskrybuj RSS - lokalni przewodnicy