Jesteś tutaj

Filia Gdańska (ul. Mariacka 42)

Punkt na mapie: 

Filia Gdańska (ul. Mariacka 42)

O Placówce

Jesteśmy bankiem wiedzy i informacji o Gdańsku i Pomorzu.

Gromadzimy publikacje o Gdańsku i regionie oraz dorobek literacki znanych i mniej znanych pisarzy z Pomorza. Udostępniamy zbiory:

  • prezencyjnie na miejscu - czasopisma i księgozbiór podręczny
  • na zewnątrz - literaturę piękną i popularnonaukową
  • bazy danych - WiMBP w Gdańsku oraz innych bibliotek województwa pomorskiego

Prezentujemy on-line Bibliografię Pomorza Gdańskiego i Środkowego zarówno bieżącą jak i archiwalną. Oferujemy bezpłatny dostęp do internetu w celu poszukiwania informacji. Organizujemy spotkania popularyzujące historię oraz kulturę Gdańska i Pomorza.

Filia Gdańska, oprócz roli biblioteki pełni również rolę moderatora licznych wydarzeń kulturalnych. Od maja 2008 do końca 2014 roku zorganizowaliśmy ponad 700 imprez!

Kładziemy nacisk na to, by nasze  spotkania, promocje książek czy wystawy znajdowały różnych odbiorców i dotyczyły odmiennych tematów. Raz jest to spotkanie z poetą, innym razem z historykiem,  jeszcze innym z blogerem lub wydawcą. Spotkania organizowane w Filii mają jednak zawsze pewną cechę wspólną - są w jakiś sposób związane z naszym Regionem.
Naszą misją jest nie tylko popularyzowanie czytelnictwa, ale również promowanie Gdańska, jego kultury.  Współdziałamy z takimi instytucjami jak: Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki Nadbałtyckie Centrum Kultury Międzynarodowe Targi Gdańskie. Z Instytutem Kultury Miejskiej  organizujemy promocje książek oraz gry miejskie. W naszej bibliotece  co roku Urząd Miasta Gdańska urządza uroczystość wręczenia Literackiej Nagrody im. Bolesława Faca, a także Nagrody za Promocję Kultury Miasta Gdańska im. Marcina Opitza.

Filia Gdańska jest zaangażowana w prowadzenie Wielkich Maratonów Czytelniczych oraz konkursów historycznych. 

Czasopisma: 30 dni, Gazeta Wyborcza, Polska Dziennik Bałtycki, Pomerania, Topos.

 

Godziny otwarcia: 
Poniedziałek: 10.00-18.00
Wtorek: 10.00-18.00
Środa: 9.00-15.00
Czwartek: 10.00-18.00
Piątek: 10.00-18.00
Sobota: 9.00-15.00
Niedziela:  

 

Dane kontaktowe: 

ul. Mariacka 42

80-833 Gdańsk

tel. 58 301-03-62

e-mail: filia_gdanska@wbpg.org.pl

kierownik: Zbigniew Walczak

Zdjęcie: 

Powiązane aktualności