Jesteś tutaj

Filia Gdańska (ul. Mariacka 42)

Punkt na mapie: 

Filia Gdańska (ul. Mariacka 42)

O Placówce

Jesteśmy bankiem wiedzy i informacji o Gdańsku i Pomorzu.

Gromadzimy publikacje o Gdańsku i Pomorzu oraz dorobek literacki znanych i mniej znanych pisarzy naszego regionu. Udostępniamy następujące zbiory:

  • księgozbiór podręczny dot. Gdańska - prezencyjnie na miejscu;
  • literatura piękna i popularnonaukowa (obszar Pomorza Nadwiślańskiego) – wypożyczamy na zewnątrz;
  • bazy danych - WiMBP w Gdańsku oraz innych bibliotek województwa pomorskiego.

Prezentujemy on-line Bibliografię Pomorza Gdańskiego i Środkowego zarówno bieżącą jak i archiwalną. Oferujemy bezpłatny dostęp do internetu w celu poszukiwania informacji.

Filia Gdańska, oprócz roli biblioteki jest miejscem licznych wydarzeń kulturalnych.

Od początku istnienia Filii, czyli od maja 2008 do końca maja 2018 roku zorganizowaliśmy 940 imprez dla 28 751 uczestników!

Kładziemy nacisk na to, by nasze spotkania, promocje książek czy wystawy znajdowały różnych odbiorców i dotyczyły odmiennych tematów. Raz jest to spotkanie z poetą, innym razem z historykiem, jeszcze innym z blogerem lub wydawcą. Spotkania organizowane w Filii mają jednak zawsze pewną cechę wspólną - są w jakiś sposób związane z naszym Regionem.

Naszą misją jest nie tylko popularyzowanie czytelnictwa, ale również promowanie Gdańska, jego kultury i historii. Współdziałamy z takimi instytucjami jak: Europejskie Centrum Solidarności, Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki, Nadbałtyckie Centrum Kultury Międzynarodowe Targi Gdańskie, Muzeum Gdańska. Z Instytutem Kultury Miejskiej organizujemy promocje książek oraz gry miejskie. W naszej bibliotece co roku Urząd Miasta Gdańska urządza uroczystość wręczenia Literackiej Nagrody im. Bolesława Faca, a także Nagrody za Promocję Kultury Miasta Gdańska im. Marcina Opitza. W Filii Gdańskiej od początku organizowane jest Narodowe Czytanie. Filia jest też bazą do organizacji Święta Ulicy Mariackiej (odbyło się już osiem edycji).

Filia Gdańska jest zaangażowana w prowadzenie Wielkiego Maratonu Czytelniczego oraz konkursów historycznych dla uczniów szkół wszystkich szczebli. 

Czasopisma: 30 dni, Pomerania, Herold Gdański, Nasz Gdańsk, Nasze Miasto

Gazeta codzienna: Polska Dziennik Bałtycki

Godziny otwarcia: 
Poniedziałek: 10.00-18.00
Wtorek: 10.00-18.00
Środa: 9.00-15.00
Czwartek: 10.00-18.00
Piątek: 10.00-18.00
Sobota: 9.00-15.00
Niedziela:  
Dane kontaktowe: 

ul. Mariacka 42

80-833 Gdańsk

tel. 58 301-03-62

e-mail: filia_gdanska@wbpg.org.pl

kierownik: Zbigniew Walczak

Zdjęcie: 

Powiązane aktualności