Jesteś tutaj

Zapraszamy w "Literacką podróż po Gdańsku"

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
03.06.2015

Zapraszamy w "Literacką podróż po Gdańsku"

Zapowiada się świetna pogoda na weekend, idealna na spacery. Wypróbujcie naszą aplikację i ruszajcie w "Literacką podróż po Gdańsku":)

Literacka podróż po Gdańsku to interdyscyplinarny projekt artystyczny przygotowany przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku. 10 punktów na mapie Gdańska to trasa alternatywnej wędrówki, która pozwoli poznać miasto poprzez tekst, obraz i dźwięk.

 Gdańsk stał się inspiracją do powstania ponad stu tekstów prozatorskich, które zostały nadesłane na konkurs literacki. Jury w składzie: Anna Janko, Jacek Dehnel i Aleksander Jurewicz wybrało 10 najlepszych utworów, które wyznaczyły trasę literackiej podróży. Teksty stały się wyzwaniem dla twórców z innych dziedzin sztuki. Muzyka, głos i obraz dopełniły dzieła tworząc spójną całość interdyscyplinarnego projektu, na który składają się: e-book, audiobook, interaktywna mapa, aplikacja na urządzenia mobilne oraz widowisko multimedialne.

 Opowiadania i miejsca w nich opisane zainspirowały Ludomira Franczaka, artystę plastyka oraz performera, który stworzył mapę, ilustracje oraz nadał projektowi graficzną formę. Jego współpraca z Marcinem Dymiterem, muzykiem i producentem muzycznym znanym jako emiter oraz Olgą Szymulą (głos, elektronika) i Olgą Hanowską (skrzypce), doprowadziła do powstania widowiska multimedialnego, prezentowanego w Bibliotece Manhattan podczas drugiej edycji Festiwalu Czytelniczego Sztuka Czytania. Utwory literackie zostały przeczytane przez Julię Kamińską, aktorkę pochodzącą z Gdańska, i nagrane w formie audiobooka.

 Efekty działań artystycznych zostały połączone z nowymi technologiami, dzięki którym w Literacką podróż po Gdańsku można się wybrać za pomocą smartfona, tabletu lub komputera. Może być to spacer po mieście z wykorzystaniem aplikacji mobilnej, która poprowadzi użytkownika po Literackiej Mapie Gdańska i pozwoli zobaczyć na własne oczy miejsca, które stały się inspiracją dla twórców. Podczas wędrówki można zapoznać się z fragmentami opowiadań, posłuchać audiobooka oraz obejrzeć graficzną interpretację wybranych elementów gdańskiej przestrzeni. Literacką podróż można też odbyć nie ruszając się z domu, na ekranie swojego komputera. Interaktywna strona internetowa umożliwia poznanie artystycznych interpretacji poszczególnych punktów na mapie stworzonych przez pisarzy, aktorkę i grafika. 

Literacka podróż po Gdańsku to projekt pozwalający poznać nasze miasto na wiele różnych sposobów. Zapraszamy do wędrówki po Gdańsku i zachęcamy do poszukiwania miejsc, które mogą być początkiem kolejnych artystycznych podróży.

 
Autorzy i tytuły nagrodzonych w Konkursie opowiadań:
Liliana Fabisińska Falowiec
Michał Wierzba Pocztylion
Marek Chojnacki Traviata w domu na Kartuskiej 7
Magdalena Knedler Biała sukienka
Michał Bąk Podwójne życie starca
Anita Demianowicz Dolina Radości
Aleksandra Wrona Wieżowce na Amundsena
Patrycja Strzelec Po cichu
Joanna Marat Kaplica jedenastu tysięcy dziewic
Maksymilian Korczyk Kamienica pełna woli i przedstawienia

 

 

 

Literacka podróż po Gdańsku powstała w ramach projektu Sztuka Czytania realizowanego przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku, który otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 
Data wydarzenia: 
03.06.2015
Udostępnij: