Jesteś tutaj

Wideo spotkanie z Agatą Tuszyńską #gdanskczyta

Wideo spotkanie z Agatą Tuszyńską #gdanskczyta

Zapraszamy na wideo spotkanie z pisarką Agatą Tuszyńską, poświęcone najnowszej książce "Mama zawsze wraca", wydanej w 2020 roku przez wydawnictwo Dwie Siostry.
slider_tuszynska.jpg
 
"Mama zawsze wraca" to poruszająca historia, oparta na wspomnieniach ocalałej z zagłady dziewczynki, ukrywanej przez matkę wiele miesięcy na terenie warszawskiego getta, poetycko zilustrowane przez Iwonę Chmielewską świadectwo zbawczej mocy miłości i wyobraźni.
Spotkanie zostało zrealizowane przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku we współpracy z Dyskusyjnymi Klubami Książki w ramach akcji #gdanskczyta.
Rozmowę poprowadziła Anna Burzyńska.
 

"Zosię poznałam dawno. Podczas pierwszego, a może drugiego przyjazdu do Izraela. […] Połączenie języka i wrażliwości dziecka z okrucieństwem ówczesnej codzienności sprawiło, że wtedy, dwadzieścia lat temu, przerosła mnie ta opowieść. […] Zamknęłam ją na długo na dnie pamięci. Otworzyłam po latach, silniejsza. […] Uświadomiłam sobie wtedy, jak bliskie są nasze losy. […] Przeglądam się w lustrze tej historii. Historii miłości i nadziei. Historii, która pozwala wierzyć w moc słowa".

Agata Tuszyńska
 
Agata Tuszyńska - pisarka, poetka i reportażystka, absolwentka wydziału Wiedzy o Teatrze PWST w Warszawie, doktor z nauk humanistycznych PAN, wykładowca uniwersytecki. Autorka bestsellerowych biografii: Isaaca Bashevisa Singera, Wiery Gran, Józefiny Szelińskiej (narzeczonej Brunona Schulza), Ireny Krzywickiej, a także osobistej „Rodzinnej historii lęku” (2005) oraz „Ćwiczeń z utraty” (2007). Laureatka m.in. nagrody PEN Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie reportażu literackiego (1993), srebrnego medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2015) oraz Canadian Jewish Literary Award (2016). Jej książki tłumaczone są na kilkanaście języków.
https://www.wydawnictwodwiesiostry.pl
 
Data wydarzenia: 
29.07.2020
Udostępnij: