Jesteś tutaj

Upadek Imperium - wykład Konrada Knocha

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
11.06.2019
,
Godzina rozpoczęcia: 
18:00

Upadek Imperium - wykład Konrada Knocha

W ramach obchodów Święta Wolności i Solidarności w Gdańsku zapraszamy na wykład otwarty „Upadek Imperium. Przemiany demokratyczne w Europie Środkowej i Wschodniej w roku 1989", który poprowadzi dr Konrad Knoch.

W połowie lat 80. Związek Radziecki przeżywał głęboki kryzys ekonomiczny i społeczny. Gospodarka sowiecka nie była w stanie udźwignąć wyścigu zbrojeń, wojny w Afganistanie i katastrofy jądrowej w Czarnobylu. Przywódca partii komunistycznej Michaił Gorbaczow poszerzył swobody obywatelskie i gospodarcze. Nie uratowało to jednak imperium. Sowieci nie byli już w stanie skutecznie wspierać państw w bloku wschodnim. Rozpoczął się demontaż systemu komunistycznego i proces budowy nowego ładu politycznego i gospodarczego w Europie. O sytuacji geopolitycznej w latach 80 i przyczynach oraz przebiegu przemian demokratycznych w Europie Środkowej i Wschodniej w roku 1989 opowie dr Konrad Knoch podczas swojego wykładu.

Konrad Knoch - doktor nauk historycznych, pracownik Działu Badań Historycznych Europejskiego Centrum Solidarności, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego. Kierował pracą zespołu tworzącego wystawę stałą ECS. Redaktor sekcji tematycznej „Historia mediów i dziennikarstwa” w czasopiśmie „Media Biznes Kultura”. Przygotował m.in. prace pod tytułem «Regionalna Komisja Koordynacyjna NSZZ „Solidarność” Region Gdańsk w latach 1982–1989», opublikowaną w książce pod red. A. Friszkego „Solidarność podziemna 1981–1989” (2006) oraz „Pisma liberalne drugiego obiegu w Polsce w latach 1979–1990”, książkę nagrodzoną w konkursie na najlepszy debiut historyczny (2012). Autor artykułów poruszających problematykę prasy niezależnej i oficjalnej w PRL, biogramów działaczy opozycji, dokumentuje działania podziemnych wydawców.

gdańska_wykład.png

Data wydarzenia: 
11.06.2019
Godzina rozpoczęcia: 
18:00
Udostępnij: