Jesteś tutaj

Tom "Poza nocą" nominowany do Pomorskiej Nagrody Literackiej "Wiatr od morza"

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
18.10.2018

Tom "Poza nocą" nominowany do Pomorskiej Nagrody Literackiej "Wiatr od morza"

Tomik poezji autorstwa Ewy Poniznik jest nominowany w kategorii Literacka Książka Roku.

Kiedy czytamy wiersze Ewy Poniznik z tomu „Poza nocą” po lekturze paru utworów, zaczynamy rozumieć, że spotykamy się z poezją w stanie czystym. Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się, że to tylko i aż teksty o kobiecej prywatności, pomieszane z dosyć niekonwencjonalną refleksją religijną. Jednak, kiedy okaże się jak bardzo nasze przyzwyczajenia językowe i emocjonalne zostaną poddane próbie wrażliwości jej świata poetyckiego, zrozumiemy jak bardzo liryzm Ewy Poniznik jest nasyconym tym, co zawsze stanowiło istotę poezji. Ta istota to sytuacja liryczna, gdzie język pokazuje dokładnie to, co zostało zmetaforyzowane i ani słowa więcej, a cały świat jest pod przemożną siłą takiego języka.

Ewa Poniznik – poetka rocznik ´88. Absolwentka Filologii Rosyjskiej i Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego, stypendystka Instytutu im. A.S. Puszkina w Moskwie, Prezydenta Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego. Wyróżniana i nagradzana w ogólnopolskich konkursach poetyckich i turniejach jednego wiersza. Tłumaczona na język białoruski. Publikowała w czasopismach literackich polskich i białoruskich oraz antologiach pokonkursowych. Wydała arkusz poetycki pt. „Czas teraźniejszy niesumienny” (2011). Miłośniczka kotów i Białorusi. (źródło opisu Oficyna Wydawnicza Tysiąclecia)

Laureatów pierwszej Pomorskiej Nagrody Literackiej "Wiatr od morza" oraz pierwszej Kaszubskiej Nagrody Literackiej za rok 2017 poznamy 18 października (czwartek).
Nagroda ta została powołana przez samorząd województwa pomorskiego w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości i 20-lecia powołania samorządu wojewódzkiego w uznaniu dla twórczej pracy i licznych dokonań pomorskich środowisk twórczych

Tomik „Poza nocą” jest dostępny w kilku naszych bibliotekach. Zachęcamy do lektury!

Data wydarzenia: 
18.10.2018
Udostępnij: