Jesteś tutaj

Strajki kobiet w (pop)kulturze

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
29.03.2016
,
Godzina rozpoczęcia: 
18:00

Strajki kobiet w (pop)kulturze

Spotkanie z cyklu Doktowykłady poprowadzi - Anna Miler – kulturoznawczyni i politolożka, doktorantka Filologicznych Studiów Doktoranckich UG

Jak się nazywały? Kim były? Dlaczego protestowały?

Historia strajków kobiet to miliony zapomnianych imion i twarzy, a także postulatów. Strajki robotnic, protesty sufrażystek, manifestacje w Islandii, które gromadzą 1/4 obywatelek i obywateli kraju, strajk w obronie Anny Walentynowicz, strajki głodowe, udział kobiet w Arabskiej Wiośnie – to tylko część przykładów politycznego i społecznego zaangażowania tysięcy kobiet.

Czy kobiety strajkują inaczej niż mężczyźni? Kiedy decydują się wyjść na ulice? Czego żądają? W jaki sposób o ich protestach opowiadają kino i komiks? Filmy „Niezłomne” Katji von Garnier, komiks „Persepolis” Marjane Satrapi oraz inne będą pretekstem do tego, żeby przyjrzeć się jakie postulaty kobiety umieszczają na swoich transparentach i jak ponadczasowe i międzynarodowe są ich żądania.

Anna Miler – kulturoznawczyni i politolożka, doktorantka Filologicznych Studiów Doktoranckich UG. Zawodowo zajmuje się animacją kultury i badaniem historii kobiet związanych ze Stocznią Gdańską, szczególnie uczestniczek strajku w sierpniu 1980 roku. Interesuje ją pisanie biografii kobiet jako podmiotów politycznych oraz włączanie nowych technologii w działania kulturalne. Współautorka herstorycznych projektów „Metropolitanka” oraz „Stocznia jest kobietą”. Uczestniczka Laboratorium Muzeum, którego celem jest namysł nad funkcjonowaniem współczesnych muzeów.

źródło: Anna Miler

Data wydarzenia: 
29.03.2016
Godzina rozpoczęcia: 
18:00
Udostępnij: