Jesteś tutaj

Spotkanie autorskie z Robertem Nowakiem

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
23.08.2019
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

Spotkanie autorskie z Robertem Nowakiem

Książka jest opisem zrywu mieszkańców stolicy, którzy, nie czekając na decyzje władz, sami przystąpili do odbudowy zniszczonego miasta. W ciągu dekady zrujnowane miasto powstało jak feniks z popiołów.

Robert Nowak (ur. 1980 roku) -

działacz społeczny i lokatorski, członek Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. Współautor książki (wraz z Piotrem Ciszewskim) „Wszystkich nas nie spalicie” z 2016 roku. Już w tej książce autor poruszał temat odbudowy Warszawy w kontekście reprywatyzacji. Ten sam temat przewija się w jego najnowszej książce "Powstanie z run. Historia odbudowy Warszawy w latach 1945-1956". Autor jest miłośnikiem kolei oraz lotnictwa, prowadzi bloga roberthist.

Tak książkę opisał Tomasz Fudala z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie:
"Książka rysuje jedyne zwycięskie warszawskie powstanie: powstanie miasta z powojennych ruin. Oddolna odbudowa, masowy wysiłek mieszkańców i stworzenie mieszkalnictwa komunalnego, to mniej poruszane w historiografii zagadnienia, którym autor oddaje należne im miejsce w historii XX wieku. Nareszcie na pierwszym planie słyszymy tych, którym zasług w odbudowie nie chciały przyznać żadne władze: wracającym do Warszawy mieszkańcom, lokatorom, osobom dziś anonimowym. Robert Nowak prezentuje własne, nieszablonowe badanie i pochodzące od świadków tych wydarzeń informacje, przez lata był bowiem zaangażowany w ochronę mieszkańców reprywatyzowanych kamienic. Najbardziej znana ze względu na swój tragiczny finał historia rodziny Jolanty Brzeskiej, to też historia o odbudowie. Ta książka ma fundamentalne znaczenie dla pisania ludowej historii Warszawy. Pora ją wreszcie opowiedzieć".

Data wydarzenia: 
23.08.2019
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: