Jesteś tutaj

Saksońska Szwajcaria, Drezno i Miśnia. Spotkanie z Andrzejem Garskim

/
Data wydarzenia: 
05.06.2018
,
Godzina rozpoczęcia: 
18:00

Saksońska Szwajcaria, Drezno i Miśnia. Spotkanie z Andrzejem Garskim

Zapraszamy na spotkanie z Andrzejem Garskim, który odkryje przed nami piękno Saksońskiej Szwajcarii, prawdziwego raju dla miłośników skalnych miast, twierdz i zamków.

Saksońska Szwajcaria (niem. Sächsische Schweiz) – określenie niemieckiej części Gór Połabskich znajdujących się po obu brzegach Łaby, na południowy wschód od Drezna

.Dla turystyki Saska Szwajcaria została "odkryta" na początku XIX wieku, zaś autorem nazwy jest szwajcarski malarz Adrian Zingg.

              Wyjątkową atrakcją krajobrazową w tym regionie są piaskowce o oryginalnych kształtach wyrzeźbionych przez erozję. Łagodne polne wzgórza nagle przechodzą w krainę skał i głębokich dolin porośniętych lasami. I choć najwyższe wzniesienie osiąga tylko 556 m, to wędrując po tutejszych szlakach, można poczuć się jak w górach. Ten baśniowy krajobraz podziwiali także pisarz Hans Christian Andersen i kompozytor Ryszard Wagner. Jedna ze scen w jego operze „Wolny strzelec” dzieje się w Wilczym Wąwozie

               Ikoną Saksońskiej Szwajcarii jest kamienny most Bastei zbudowany w 1851 r. Przerzucony nad przepaścią nie zniweczył piękna natury, a jeszcze bardziej je podkreślił.

                Stolicą Saksonii jest Drezno, które jest bezsprzecznie jednym z najpiękniejszych miast Niemiec. Zniszczone bombardowaniami w czasie II wojny światowej miasto od nowa pięknieje, coraz bardziej zasługując na nadane jej przed kilkoma stuleciami miano „Florencji nad Łabą”. Największą atrakcją Drezna jest Zwinger, barokowy pałac księcia Saksonii i jednocześnie króla Polski Augusta II Mocnego. W Galerii Malarstwa Starych Mistrzów znajduje się m. in. słynna Madonna Rafaela. Jest to niewątpliwie najwartościowsze muzeum w Centralnej Europie.

                Miśnia, to miasto o ponad tysiącletniej historii. Jednak Miśnia w całym świecie znana jest nie z pięknych zabytków, ale z ze słynnej miśnieńskiej porcelany.

                Pirna, nazywana jest wrotami Szwajcarii Saksońskiej. Jednym z ciekawszych budynków jest tzw. dom Canaletta, choć nie ma dowodów, że tu mieszkał słynny Bernardo Bellotto, który namalował m.in. „Rynek w Pirnie”. Pirnę po wojnie odnowiono dzięki obrazom Canaletta, który przez 20 lat uwieczniał saksońskie miasta.

Zapraszam na spotkanie, Andrzej Garski

 

Data wydarzenia: 
05.06.2018
Godzina rozpoczęcia: 
18:00
Udostępnij: