Jesteś tutaj

Podsumowanie wideo czytelni #gdanskczyta

Podsumowanie wideo czytelni #gdanskczyta

Podsumowujemy naszą inicjatywę wideo czytelnia #gdanskczyta!

Wideo czytelnia #gdanskczyta była odpowiedzią naszej biblioteki na trudny czas w którym znalazł się świat z powodu epidemii koronawirusa i związaną z nią koniecznością pozostawania w domu, a także ograniczonym możliwościom kontaktu z drugim człowiekiem. Dzięki pomocy ze strony zaprzyjaźnionych z nami instytucji: Miejskiego Teatru Miniatura i Teatru Wybrzeże w Gdańsku oraz Teatru Muzycznego w Gdyni udało nam się stworzyć miejsce, w którym dzięki literaturze można było choć na chwilę oderwać się od codziennych trosk. Do naszej czytelni zaprosiliśmy wspaniałych aktorów oraz autorów, którzy czytając fragmenty wybranych książek otworzyli przed nami drzwi do świata literatury ciekawiej, angażującej, często też zabawnej, ale i takiej, która skłaniała do myślenia. Z tego miejsca chcielibyśmy podziękować naszym partnerom i czytelnikom, odbiorcom, dzięki którym inicjatywa ta cieszyła się tak dużą popularnością.

A poniżej kilka ciekawostek:

  • Filmy wrzucaliśmy zarówno na nasz kanał na YouTube, jak i na profil WiMBP na Facebooku. Pierwsze wideo ujrzało światło dziennie 7 kwietnia, a ostatnie – 26 maja.
  • Filmy nagrywane były w czytelni Biblioteki Głównej (Targ Rakowy 5/6), która stała się centrum naszej inicjatywy.
  • Wśród zaproszonych gości, którzy czytali fragmenty, byli: aktorzy Wioleta Karpowicz, Andrzej Żak (oboje z Miejskiego Teatru Miniatura), Małgorzata Brajner, Grzegorz Gzyl, Piotr Witkowski, Jarosław Tyrański, Piotr Chys, Justyna Bartoszewicz, Małgorzata Oracz, Ewa Jendrzejewska (wszyscy z Teatru Wybrzeże) oraz Mateusz Deskiewicz i Aleksy Perski z Teatru Muzycznego w Gdyni. Ponadto fragmenty własnych książek przeczytali Salcia Hałas, Paweł Sitkiewicz oraz Barbara Piórkowska.
  • Wideo czytelnię podzieliliśmy na dwie części. W pierwszej z nich przedstawiliśmy fragmenty książek dla dzieci (del Mazo M., Pardi Ch., „Pazurzak”; Grimm W. i J., Concejo J., „Czerwony Kapturek”; Lalana F., „Podróż Podwójnego-P”, Friot B., Wójcicki A., „Historyjki na raz”; Malo R. i Malcos J., Pourchet M., „Mama bohatera”), które wybrała i opisała Justyna Sawicka z Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku. Drugi segment składał się z literatury, której autorzy powiązani są z naszym regionem. Przedstawiliśmy w nim twórczość: Salci Hałas, Krzysztofa Lipowskiego, Pawła Sitkiewicza, Jana Niżnikiewicza, Jana Daniluka, Przemysława Guldy, Jarosława Mykowskiego, Barbary Piórkowskiej, Martyny Bundy i Emmy Popik. Każda z książek została poprzedzona wstępem dyrektora WiMBP w Gdańsku – Jarosława Zalesińskiego – który wprowadzał czytelników w świat wybranych przez nas tytułów.
  • Od premiery naszej inicjatywy do 27 maja filmy zostały obejrzane na platformie YouTube niemal 3,5 tysiąca razy. Przełożyło się to na około 211 godzin łącznego czasu wyświetlania oraz kilkadziesiąt nowych subskrypcji naszego kanału.  Najpopularniejszym filmem było wideo o „Pazurzaku”, a najczęściej oglądanym filmem dotyczącym literatury związanej z regionem był obraz o „Potopie” Salci Hałas.
  • Najpopularniejszym filmem oglądanym na naszym profilu na Facebooku również był ten, w którym przedstawiliśmy fragmenty „Pazurzaka”. Bardzo dużą popularnością cieszyło się także wideo z fragmentami książki Pawła Sitkiewicza „Gorączka filmowa. Kinomania w międzywojennej Polsce”. W sumie liczba wyświetlonych minut przez naszych użytkowników wyniosła aż 19 908, co daje około 332 godziny na tej platformie!

Filmy cały czas są dostępne zarówno na naszym bibliotecznym fanpage’u, jak i na specjalnie dedykowanej playliście na YouTube. Zapraszamy do oglądania!

Miło nam też poinformować, że to nie koniec naszej wideo aktywności w sieci. Już niedługo wrócimy pod szyldem #gdanskczyta z całkiem nową inicjatywą skierowaną do miłośników literatury. Więcej informacji już wkrótce!

Data wydarzenia: 
29.06.2020
Udostępnij: