Jesteś tutaj

Od bestsellera do blockbustera – o filmowych adaptacjach literatury młodzieżowej

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
11.03.2016
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

Od bestsellera do blockbustera – o filmowych adaptacjach literatury młodzieżowej

Od lat najpopularniejszym, a przez to przynoszącym największe zyski wydawcom gatunkiem jest powieść młodzieżowa. Sprzedaje się ona najlepiej po obu stronach Atlantyku i deklasuje konkurencję. Filmowe adaptacje młodzieżowych bestsellerów niemal natychmiast osiągają szczyt popularności, królując na listach box-office’u. Po okresie hegemonii na ekranach kin serii takich jak "Harry Potter" i "Zmierzch", producenci filmowi musieli znaleźć ich odpowiedniki, które trafią w gusta publiczności młodzieżowej, od lat stanowiącej bardzo dochodową grupę odbiorców.

Obserwując specyfikę rynku młodzieżowego, producenci postanowili zwrócić się w kierunku gotowych historii, które już zdążyły odnieść sukces w dziedzinie literatury Young Adults. W konsekwencji, w ciągu kilku ostatnich lat, a dokładniej od światowej premiery pierwszej części Igrzysk Śmierci, mamy do czynienia z niegasnącą popularnością filmowych dystopii.

Największy wpływ na zdolność do osiągnięcia sukcesu na ekranie adaptacji dystopii młodzieżowych ma sprawny mechanizm marketingowy. Większość z obecnych bestsellerów, które w najbliższej przyszłości mają być przeniesione na ekran, były przeznaczone do tego miana zanim jeszcze zostały napisane. Producenci filmowi chętnie nawiązują współpracę z pisarzami i zlecają im stworzenie nośnej serii. Cały czas wywierają wpływ na autora, niekiedy narzucając wątki fabularne, które mają szansę odnieść sukces na srebrnym ekranie.

Aleksandra Szczepańska magister Filologii polskiej ze specjalnością Wiedza o teatrze i filmie uzyskany na Uniwersytecie Gdańskim. Obecnie doktorantka Filologicznych Studiów Doktoranckich także na Uniwersytecie Gdańskim. Członkini Koła Naukowego Filmoznawców UG oraz inicjatorka Zespołu badawczego ds. motywów baśniowych w filmie. Krąg zainteresowań oscyluje wokół czynników społeczno-ekonomicznych wpływających na produkcje skierowane do młodej publiczności, zwłaszcza na adaptacje współczesnej literatury młodzieżowej.

Data wydarzenia: 
11.03.2016
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: