Od „Psychozy” do „American Horror Story” – łamanie tabu w horrorze amerykańskim
Aby zrozumieć fenomen popularności American Horror Story trzeba cofnąć się do lat 60-tych. Arcydzieło Alfreda Hitchcocka Psychoza przełamało bariery dotyczące tego ile przemocy, seksualności i zachowań dewiacyjnych można pokazać na dużym ekranie. Odtąd kolejne pokolenia filmowców łamały kolejne tabu w kinie popularnym a publiczność za każdym razem reagowała entuzjastycznie.
W swoim wykładzie prelegentka pragnie pokazać, że seriale takie jak American Horror Story czy Hannibal wywodzą się z długiej linii filmów i seriali przełamujących tabu w amerykańskiej popkulturze. Zaprezentuje, w jaki sposób filmy od lat 60-tych do 90-tych XX wieku stanowiły wyzwanie dla obowiązujących norm. Oprócz dzieł Hitchcocka poruszona zostanie tematyka dzieł, m.in. takich twórców jak Roger Corman, George A. Romero, Wes Craven, John Carpenter i David Cronenberg. Równolegle do filmów kręconych w estetyce kampu i kina klasy B zajmie się autorskimi horrorami o wysokim poziomie artystycznym, pamiętając iż w horrorze obydwie konwencje nie wykluczają się nawzajem.
mgr Alicja Chmiołek - absolwentka amerykanistyki, obecnie doktorantka na Uniwersytecie Gdańskim. Jej zainteresowania naukowe obejmują historię kina amerykańskiego i literatury amerykańskiej. Wielbicielka kina. Aktywnie działa w Dyskusyjnym Klubie Filmowym UG “Miłość Blondynki”.