Miejsca święte, miejsca przeklęte - tajemnice południowej Francji
Ewa Kubasiewicz-Houée, od 30 lat żyjąca we Francji, jest autorką i tłumaczką licznych publikacji, w tym autobiografii "Bez prawa powrotu".
"Miejsca święte, miejsca przeklęte"
Oksytania to tereny, na których wcześniej niż gdzie indziej rozwijała się nauka i kultura, dając przykład Europie i światu. To tu w XIII i XIV wieku powstały trzy z dziesięciu najstarszych uniwersytetów fansuckich. Równocześnie zaś to tereny bogate, na których jeszcze w XIX i na początku XX wieku wydobywano złoto. A masyw górski obfitował w miedź, żelazo, mangan, ołów, srebro, cynk, więgiel brunatny i gagat.
Region ten to również kraina zachwycających, różnorodnych krajobrazów, o wielkich dolinach i dzikich kanionach oraz imponujących cyrkach skalnych, jak na przyklad Gavarnie w Pirenejach czy Cyrk Navacelles, ale także posiadająca ielkie suche połacie ziemi mało przyjazne człowiekowi, a których dzieją się czasem dziwne rzeczy...
Są to bardzo stare ziemie o niezwkle burzliwej historii, ograniczone od północy Masywem Centralnym, rozciągające się na południowy zachód aż do Pirenejów i granicy z Hiszpanią, a na wschodzie dochodzą do Morza Śródziemnego. Zamieszkiwane były kiedyś przez Rzymian, następnie przez Wizygotów, a w czasach panowania francuskiego pojawiły się na tych terenach zakony rycerskie (szpitalnicy i templariusze). To też obszar, na którym toczyły się krwawe wojny religijne.