Jesteś tutaj

Madonna-feministka czy agentka patriarchatu?

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
08.03.2016
,
Godzina rozpoczęcia: 
18:00

Madonna-feministka czy agentka patriarchatu?

To już kolejne spotkanie z cyklu Doktowykłady, czyli spotkania z młodymi naukowcami, tym razem poprowadzi je Weronika Łucyk

Spór o Madonnę – feministka czy agentka patriarchatu?

 

Madonna to artystka wielobranżowa – piosenkarka, aktorka, projektantka mody, reformatorka formuły wideoklipu, wzór naśladowania dla nastolatek. Przez jednych uważana za feministkę, przez innych za agentkę patriarchatu. Sposób recepcji dokonań artystki jest bardzo różnorodny, dlatego warto spojrzeć na Madonnę jako fenomen kulturowy.

Wykład porusza kwestię gry z wizerunkami kobiecości, znaczeniami związanymi z płcią kulturową w twórczości Madonny oraz jej interpretacji w oczach medioznawców (Johna Fiske’go) i feministek różnych frakcji m. in. Anny Nacher, Camille Paglii czy Susan Bordo. Podejście do twórczości i autokreacji artystki zmieniało się wraz z upływem czasu oraz przemianami w ramach rozwijającego się ruchu feministycznego. Kreowanie wizerunku jako symbolu seksu miało być wyrazem emancypacji kobiety, która umie wykorzystać seksualność do swoich celów, ale nie jest ofiarą. Feministki okresu lat osiemdziesiątych miały ambiwalentne odczucia wobec tak kreowanej niezależności kobiecej. Z drugiej strony kobiety w tamtym czasie były wciąż ukazywane jako uległe, bierne, zdane na decyzje mężczyzn – wobec tego przejęcie kontroli wpisuje się w nurt Power Feminism i rozłam w ramach samego ruchu feministycznego. Późniejsze oceny strategii artystki uznawane są za element cynicznej polityki marketingowej nieodbiegającej od dominujących praktyk kultury zachodniej w ciągu jej rozwoju.

 

Weronika Łucyk

Rocznik 1987. Absolwentka wiedzy o teatrze, teatrologii i kultury współczesnej UJ. Doktorantka Uniwersytetu Gdańskiego. Publikowała w „Didaskaliach”, „Teatraliach” Orach na portalu taniecpolska.pl. W kręgu jej zainteresowań znajduje się kultura popularna oraz pedagogika teatralna.

źródło: W.Łucyk

Data wydarzenia: 
08.03.2016
Godzina rozpoczęcia: 
18:00
Udostępnij: