Jesteś tutaj

Iran. Kraj zachwytu i przerażenia

/
Data wydarzenia: 
01.12.2017
,
Godzina rozpoczęcia: 
18.00

Iran. Kraj zachwytu i przerażenia

Rada Dzielnicy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia i Filia nr 26 zaprasza na podróż do Iranu z Marią Giedz. W programie prezentacja zdjęć.

Podczas wielu moich podróży, chyba nie widziałam innego państwa, w którym przeciwieństwa byłyby tak bardzo odczuwalne. Zapewne bierze się to z bardzo starej historii. Ludy aryjskie, w tym Persowie wyznawali zaratusztrianizm, najstarszą monoteistyczną religię na świecie, w której dobro i zło toczą bezustanny bój o władzę nad światem. Przybysza zachwyca tam niemal wszystko: od przepychu barwnej glazury i ścian z lusterek w meczetach, do dziesiątek przypraw sprzedawanych na bazarach, a jednocześnie przeraża setkami zakazów, czy raczej nakazów. Dla turysty jest to kraj bezpieczny, o ile przestrzega on ustalonych odgórnie zasad.

Pewien Irańczyk z Kanady zadał mi pytanie: co najbardziej podoba mi się w Iranie? Odpowiedziałam: Ludzie. Są otwarci, gościnni, życzliwi, ciekawi innych. Na drugim miejscu stawiam przyrodę z fascynującymi, ale i przerażającymi formami skalnymi, czy bezkresnymi pustyniami. Iran kojarzy mi się z baśnią z tysiąca jednej nocy, która przyciąga swym pięknem, ale i odstrasza. Nie wiem, czy chciałabym do tego kraju wrócić, chociaż z drugiej strony coś mnie tam ciągnie…

Maria Giedz

Maria Giedz - gdańszczanka, doktor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, podróżnik, dziennikarz. Od kilkunastu lat zajmuje się problemem kurdyjskim.
 Jest autorką dwóch książek: „Węzeł Kurdyjski" i "Kurdystan - bez miejsca na mapie" oraz licznych artykułów poświęconych Kurdom.

Data wydarzenia: 
01.12.2017
Godzina rozpoczęcia: 
18.00
Udostępnij: