Jesteś tutaj

The Holy Cities

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
19.02.2016
,
Godzina rozpoczęcia: 
18:00

The Holy Cities

Wystawa fotografii Adama Fleksa GTF, ZPAF - wernisaż 19 lutego 2016. Wystawę można oglądać do 12 marca w godzinach pracy biblioteki.

Wiele jest miejsc na świecie nie objętych szczególnym sacrum, a jednak otoczonych swoistym kultem. Onegdaj zainspirowało mnie określenie „the holy city of Wetzlar” odnoszące się nie do skądinąd ciekawej świątyni stojącej w centrum miasta, lecz do kultowego produktu tamtejszych zakładów Leitza, czyli dalmierzowego aparatu fotograficznego Leica.

Również świętym dla niektórych jest Sopot, stający się miejscem, które należy odwiedzić oraz targowiskiem próżności zwłaszcza latem. Tutaj przeważa zgiełk i tłok profanum.

W Barcelonie przedmiot architektonicznego kultu stanowi Sagrada, chociaż jej projektant był też niewątpliwie człowiekiem wielce pobożnym i mocno wierzącym. Bliżej nam tam do sacrum, aczkolwiek mocno przydeptanego przez turystyczną stonkę.

Ponieważ to jednak mają być miejsca święte, na prawie każdym z nich ująłem lokalną świątynię, łącząc ją fotograficznie z przedmiotem nie mającym wiele ze świętością wspólnego.

 

Same prace fotograficzne to podwójne ekspozycje na tradycyjnym czarno-białym papierze fotograficznym, po naświetleniu pod powiększalnikiem obrabiane w mało popularnej w Polsce chemii litowej. Zastosowana w przypadku części odbitek moja własna modyfikacja obróbki chemicznej sprawia, że jest to debiut tej techniki w Polsce. Zdjęcia są unikatami, jako że powtórzenie efektu plastycznego nie jest możliwe.

 

Adam Fleks GTF, ZPAF

Data wydarzenia: 
19.02.2016
Godzina rozpoczęcia: 
18:00
Udostępnij: