Jesteś tutaj

Gruzja - Niepokorne Zakaukazie

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
18.11.2016
,
Godzina rozpoczęcia: 
18:00

Gruzja - Niepokorne Zakaukazie

Biblioteka oraz Rada Osiedla Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia zapraszają na spotkanie z Marią Giedz - podróżniczką, dziennikarzem, doktorem politologii i nauczycielem akademickim

Gruzja - Niepokorne Zakaukazie

Gruzja stała się ostatnio „modnym” rejonem, do którego niemal wszyscy, a zwłaszcza Polacy, chcą pojechać, albo właśnie z niego wrócili. Teoretycznie jest to kraj jak każdy inny: ma morze, góry, lasy, a jednak jest coś w Gruzji takiego, co przyciąga. Jedni twierdzą, że to magia toastów, gościnności, wina, czaczy, soli swaneńskiej, niezwykłej przyrody, bogactwa zabytków, zwłaszcza tych cerkiewnych. Inni dodają, że to różnorodność: narodów – w Gruzji mieszka 125 narodów i grup etnicznych, religii, zwyczajów, kuchni. Ponadto Gruzini, to górale, a z góralami nudzić się nie można. Zawsze byli niepokorni, głównie ci z Zakaukazia. Do Polaków mają szczególny stosunek. Przy każdym spotkaniu podkreślają, że nigdy nie zapomną tego, co zrobił dla nich śp. prezydent Lech Kaczyński. Rosjanom nie mogą wybaczyć odebrania Abchazji i Osetii Południowej.

Na pytanie, czy jestem Gruzją zauroczona, nie potrafię odpowiedzieć jednoznacznie – ani tak, ani nie. Za to chętnie tam powrócę. Dlaczego? Nie wiem.

Maria Giedz

Data wydarzenia: 
18.11.2016
Godzina rozpoczęcia: 
18:00
Udostępnij: