Jesteś tutaj

Gdańsk czyta poezję

/
Data wydarzenia: 
26.03.2021

Gdańsk czyta poezję

21 marca to Międzynarodowy Dzień Poezji. I choć pandemia nie pozwala na huczne świętowanie, poezja wdziera się do Gdańska różnymi kanałami.

Grafika. Napis: Niech poezja będzie z Wami. Zrób zdjęcie i złap zestaw. Obok zdjęcie. Torba z książkami, gadżety: maseczka ochronna, kubek, kubek termiczny, notesy, parasolka, pendrive, butelka-termos.

21 marca to Międzynarodowy Dzień Poezji. W przestrzeni miasta pojawiły się już plakaty z wierszami gdańskich twórców. W mediach społecznościowych trwa z tej okazji fotograficzno-poetycka zabawa. To kolejna akcja w ramach kampanii #gdanskczyta - wspólnego działania Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku, Instytutu Kultury Miejskiej oraz miasta Gdańsk, promującego czytelnictwo oraz wydarzenia literackie w naszym mieście.

Gdańsk, jak co roku świętuje Międzynarodowy Dzień Poezji. Z powodu pandemii, która dodatkowo spowodowała zamknięcie instytucji kultury, szereg dodatkowych wydarzeń nie mógł się odbyć. Poezja pojawiła się jednak na terenie miasta. Gdańszczanki i gdańszczanie na wiatach przystankowych czy w komunikacji miejskiej mogą spotkać plakaty z wierszami Anny Czekanowicz, Grzegorza Kwiatkowskiego i Tadeusza Dąbrowskiego. 

Warto wypatrywać poezji w przestrzeni Gdańska

Twórczość gdańskich poetów to także pretekst do udziału w fotograficzno-poetyckiej zabawie, która trwa na facebooku WiMBP i IKM.

Aby wziąć w niej udział, należy zrobić i udostępnić w na facebooku zdjęcie Gdańska, które odda atmosferę jednego z trzech wierszy z kampanii #gdanskczyta. Publiczny post należy oznaczyć hasztagami: #dzienpoezji, #gdanskczyta #ilovegdn #ikmgdansk i #chodzedobiblioteki. Wyróżnionych zostanie pięć najoryginalniejszych, najzabawniejszych i najbardziej pomysłowych zdjęć.

Zdjęcia można publikować od 19 do 26 marca 2021r. Do wygrania są ciekawe nagrody związane z czytelnictwem. W pakietach znajdują się m.in. tomy poezji Versopolis, tom laureatki Nagrody Literackiej Europejski Poeta Wolności 2020 Sinéad Morrissey "O równowadze", parasolki, termosy czy ekologiczne torby. Wszystkie szczegóły dotyczące zabawy można znaleźć na profilu fb Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Wydarzenia i programy literackie

Plakaty akcji przedstawiają także zapowiedzi wydarzeń i programów literackich. Wśród nich znajdują się:

Wojewódzka i Miejską Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Instytut Kultury Miejskiej oraz miasto Gdańsk działają wspólnie w ramach Gdańskiego Programu Rozwoju Czytelnictwa, który jest wpisany w program operacyjny Kultura i Czas Wolny.

Opis Miasto Gdańsk

Data wydarzenia: 
26.03.2021
Udostępnij: