Festiwal Sztuka Czytania >Reportaż< - PROGRAM
Sztuka pisania reportaży jest prawdziwym rzemiosłem i umiejętnością, które posiadają wybrani. Tradycja polskiego reportażu ma głębokie korzenie ale też od kilku lat możemy obserwować nową falę reportażystów, którzy z powodzeniem weszli na rynek wydawniczy.
Tegoroczna edycja festiwalu to zestawienie wielu nazwisk z jeszcze większego grona uznanych, jak również debiutujących reportażystów. Będzie to wyjątkowa okazja do dyskusji z autorkami i autorami reportaży, dla których literatura faktu i umiejętność zbierania rzetelnych materiałów oraz opisywania aktualnych problemów społeczno-obyczajowych są najistotniejsze.
Wśród gości festiwalowych m.in.: Cezary Łazarewicz, Jarosław Mikołajewski, Kamil Bałuk, Marta Abramowicz, Aleksandra Boćkowska.
PROGRAM FESTIWALU
czwartek (23 listopada) – Biblioteka pod Kotem i Myszą; ul. Lelewela 21
godz. 17:00 – Piotr Lipiński; autor takich reportaży, jak „Cyrankiewicz. Wieczny premier”, „Anoda. Kamień na szańcu”, „Bierut. Kiedy partia była bogiem”, prowadząca Anna Burzyńska.
godz. 18:00 – Remigiusz Ryziński; autor reportażu „Foucault w Warszawie”, prowadzący Przemysław Czaja.
godz. 19:00 – Marcin Wójcik; autor takich reportaży, jak „Celibat. Opowieści o miłości i pożądaniu”, „W rodzinie ojca mego”, prowadząca Katarzyna Żelazek.
piątek (24 listopada) – Biblioteka Manhattan; ul. Grunwaldzka 82
godz. 17:00 – Paweł Smoleński; autor takich reportaży, jak: „Syrop z Piołunu”, „Irak”, „Izrael już nie frunie”, "Wieje szarkijja", prowadzący Rafał Hetman.
godz. 18:00 – Marta Abramowicz; autorka reportażu „Zakonnice odchodzą po cichu”, prowadząca Katarzyna Żelazek.
godz. 19:00 – Jarosław Mikołajewski; autor takich reportaży, jak: „Terremoto”, „Wielki przypływ”, prowadzący Rafał Hetman.
godz. 20:00 – Cezary Łazarewicz; autor takich reportaży, jak: „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka” (Nagroda Literacka Nike 2017), „Tu mówi Polska. Reportaże z Pomorza”, „Kafka z Mrożkiem. Reportaże pomorskie”, „Ja. Rozmowa z Lechem Wałęsa”, prowadzący Rafał Hetman.
sobota (25 listopada) – Filia Gdańska; ul. Mariacka 42
godz. 14:00 - Aleksandra Boćkowska; autorka takich reportaży, jak: „Księżyc z peweksu. O luksusie w PRL”, „To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL”, prowadząca Aleksandra Lamek.
godz. 15:00 – Katarzyna Wężyk; autorka reportażu „Kanada. Ulubiony kraj świata”, prowadząca Aleksandra Lamek.
sobota (25 listopada) – Biblioteka pod Żółwiem; ul. Św. Ducha 111/113
godz. 16:30 – Olga Gitkiewicz; autorka reportażu „Nie hańbi”, prowadząca Joanna Wiśniowska.
godz. 17:45 – Urszula Jabłońska; autorka takich reportaży, jak: „Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii”, „Walka jest kobietą”, prowadząca Joanna Wiśniowska.
godz. 19:00 – Kamil Bałuk; autor reportażu „Wszystkie dzieci Louisa”, prowadzący Przemysław Czaja.
patronat medialny: www.trojmiasto.pl www.czytamrecenzuje.pl
partner wydarzenia: www.sztukawyboru.eu