Jesteś tutaj

DKK - "Lew Tołstoj. Ucieczka z raju"

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
28.09.2016
,
Godzina rozpoczęcia: 
17.00

DKK - "Lew Tołstoj. Ucieczka z raju"

Zapraszamy na dyskusję o książce Pawieła Basińskiego – dziennikarza i literaturoznawcy „Lew Tołstoj. Ucieczka z raju”. Na spotkaniu zastanowimy się nad literacką konstrukcją biografii jednego z największych rosyjskich prozaików, a przede wszystkim porozmawiamy o ciekawym życiu twórcy. Po lekturze odpowiemy na pytania: jak prezentowały się relacje Tołstoja z rodziną? Jaką rolę w życiu twórczym pełniła jego małżonka? Jakie pisarz wyznawał wartości i w jako sposób jego światopogląd wpływał na bliskich i z jaką spotykał się reakcją władz, kleru i społeczeństwa.

Porozmawiamy także o sympatii, jaką wzbudzał Tołstoj u zwykłych ludzi, przyjrzymy się również przyjaciołom pisarza. Podyskutujemy nie tylko o odbiorze jego największych dzieł „Wojny i Pokoju” czy „Anny Kareniny”, ale także na temat tekstów objętych ówcześnie cenzurą lub wydawanych za granicą.

Innymi słowy zajrzymy w głąb świata pełnego namiętności, twórczego natchnienia i indywidualizmu spod znaku geniuszu.  

Warto dodać, że pozycja ta w Polsce otrzymała nominację do lauru w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl a w Rosji została uhonorowana najbardziej prestiżową nagrodą dla literatury rosyjskiej – „Bolszaja Kniga”, a także tytułem „Książka Roku 2010”.

Portret autorstwa Ilji Riepina, 1887

Data wydarzenia: 
28.09.2016
Godzina rozpoczęcia: 
17.00
Udostępnij: