Jesteś tutaj

Cuda oliwskiej przyrody. Grzyby

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
03.11.2016
,
Godzina rozpoczęcia: 
18:00

Cuda oliwskiej przyrody. Grzyby

Zapraszamy na prelekcję o relacji grzybów i owadów, spotkanie autorskie i promocję książki Marcina Stanisława Wilgi pt. "Cuda oliwskiej przyrody. Grzyby"

Książka „Cuda oliwskiej przyrody. Grzyby” autorstwa Marcina Stanisława Wilgi ukazała się w lutym 2016 roku w Wydawnictwie Koziorożec. Jest to wyjątkowa pozycja na rynku wydawniczym. Zawiera wiele cennych informacji dotyczących otaczającej nas przyrody i jest bogato ilustrowana. Dzięki pięknym fotografiom możemy podziwiać oryginalne kształty i kolory grzybów, będącymi głównymi bohaterami tej książki, która uczy patrzeć na przyrodę i doceniać jej walory nie tylko estetyczne. Autor w przystępny sposób przedstawił ekologię grzybów leśnych, opisał kilkanaście gatunków grzybów leczniczych, zwrócił uwagę na grzyby zagrożone; książka zawiera wykaz tych rzadkich organizmów stwierdzonych w najbliższym otoczeniu Trójmiasta. Dwa eseje zostały poświęcone porostom, mogącym posłużyć do oceny stopnia skażenia środowiska. Niewątpliwie niniejsza pozycja wydawnicza zadowoli każdego prawdziwego miłośnika przyrody, w szczególności grzybów.

 

Mgr inż. Marcin Stanisław Wilga – „Borsuk” jest autorem oraz współautorem ponad 450 artykułów o tematyce przyrodniczej, głównie dotyczących ekologii i ochrony grzybów makroskopijnym Pomorza Gdańskiego, z czego ponad 80 zostało opubliko­wanych w kilku naukowych periodykach: Acta Botanica Cassubica, Chrońmy Przyrodę Ojczystą, Przeglądzie Przyrodniczy i in. Przez 19 lat publikował przyrodnicze felietony na łamach „Pisma PG” wydawanego na Politechnice Gdańskiej, której jest absolwentem i od niedawna jej emerytowanym pracow­nikiem. Współpracuje z redakcją kwartalnika „Gawron”, wydawanego przez Zespół Parków Krajobrazowych Pomorza.

Jako autor oraz współautor opracował kilka książek poświęconych przyrodzie okolic Gdańska, m.in.: „Trójmiejski Park Krajobrazowy w czterech porach roku”, „Ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym” – tom 1 i 2, „Szlak Królewski w Lasach Oliwskich”, „Sopot –zielone miasto”, „Wędrówki przyrodnicze” – tom 1 i 2, „Wędrówki przy­rodnicze po okolicach Gdańska”, „Cuda oliwskiej przyrody. Grzyby”.

W latach 1987-1998 pracował społecznie w Straży Ochrony Przyrody. Należał do Stowarzyszenia Autorów Polskich (SAP – był jego honorowym członkiem) oraz do Nadwiślańskiego Towarzystwa Literackiego 2005 (Sodalitas Litteraria Vistulana – A.D. 1490). Od 2013 r. działa w Pomorskiej Komisji Ochrony Przyrody Pomorskiego Porozumienia PTTK jako instru­ktor ochrony przyrody z ramienia Rady Głównej PTTK w Warszawie.

Prowadzi prelekcje o tematyce przyrodniczej, wycieczki terenowe m.in. dla słuchaczy Uniwersytetu III Wieku, współpracuje z Ligą Ochrony Przyrody, Europejską Fundacją Ochrony Zabytków oraz Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku.

Data wydarzenia: 
03.11.2016
Godzina rozpoczęcia: 
18:00
Udostępnij: