Jesteś tutaj

Całkowite zamknięcie filii WiMBP

/
Data wydarzenia: 
18.04.2021

Całkowite zamknięcie filii WiMBP

W związku ze wzrostem liczby zachorowań w całym kraju, zgodnie z sugestiami Biblioteki Narodowej oraz w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo czytelników oraz pracowników, wszystkie filie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku będą zamknięte od 22 marca 2021r. (poniedziałek) do odwołania.

Szanowne Czytelniczki, Szanowni Czytelnicy!

W związku ze wzrostem liczby zachorowań w całym kraju, zgodnie z sugestiami Biblioteki Narodowej oraz w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo czytelników oraz pracowników wszystkie filie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku będą zamknięte od 22 marca 2021r. (poniedziałek) do odwołania.

Nie będzie można książek wypożyczać ani oddawać, dlatego zachęcamy do wypożyczeń w tym tygodniu (do 20 marca włącznie, w bibliotekach, które są czynne w soboty).
Prosimy pamiętać, że wypożyczanie książek jest obecnie możliwe TYLKO po wcześniejszym zamówieniu książek telefonicznie, mailowo lub przez katalog online. Zamówione książki będzie można odebrać tylko do soboty – 20.03.2021r.

  • Zamówienia on line można składać do końca dzisiejszego dnia (19 marca 2021r.), w dniu jutrzejszym można złożyć zamówienia telefonicznie lub e-mailowo
  • Odbiór książek do jutra (sobota) w godzinach pracy bibliotek: Biblioteka Oliwska, Biblioteka pod Kotem i Myszą, Biblioteka Pilotów, Biblioteka na Fali, Biblioteka Chełm, Biblioteka Żabianka, Biblioteka Morenowa, Biblioteka Kokoszki, Biblioteka Lawendowa, Biblioteka Główna w godzinach 9.00-15.00, Biblioteka Manhattan w godzinach 9.00-19.00.

    W pozostałych filiach książki można odbierać do końca dzisiejszego dnia (piątek).
  • Nieodebrane zamówienia będą czekać na czytelników do 14 kwietnia 2021
  • Termin zwrotu książek zostanie przesunięty do 26 kwietnia 2021

Poniżej zamieszczamy komentarz Dyrektora naszej biblioteki, Jarosława Zalesińskiego.

„Biblioteki publiczne w Polsce w ostatnich dniach na różne sposoby rozwiązują niełatwy problem łączenia misji biblioteki, czyli udostępniania swoich zbiorów, z koniecznością zapewnienia sanitarnego bezpieczeństwa tak czytelnikom, jak i pracownikom. Biblioteki publiczne w Gdańsku jeszcze do niedawna proponowały udostępnianie książek na zamówienie, z której to możliwości skorzystała spora grupa osób odwiedzających biblioteki. Bardzo trudna sytuacja epidemiologiczna na Pomorzu, regionu o jednej z najwyższych w kraju skali zachorowań na COVID-19, skłoniła nas jednak do czasowego zamknięcia filii bibliotecznych. Kierowaliśmy się przy podejmowaniu tej decyzji wskazaniami Biblioteki Narodowej, która w swoich rekomendacjach stwierdza, że jakkolwiek ostatnie rozporządzenie rządowe nie nakazuje zamknięcia bibliotek publicznych, to jednak „przepis ten nie oznacza nakazu otwarcia. Biblioteki w miejscowościach o wysokiej liczbie zakażeń oraz te, które nie mają możliwości udostępniania zbiorów w reżimie sanitarnym powinny pozostać zamknięte. Biblioteka Narodowa rekomenduje bibliotekom w województwach o najwyższej liczbie zakażeń zamknięcie czytelń i wypożyczenia na zewnątrz".

W ostatnich tygodniach dwie filie biblioteczne w Gdańsku musiały zostać czasowo zamknięte, ponieważ wśród ich pracowników pojawiły się osoby, będące nosicielami wirusa COVID-19. To samo dotyczy dwóch działów administracji. Utrzymywanie niezmienionego funkcjonowania filii bibliotecznych mogłoby doprowadzić do trudnych do przewidzenia komplikacji w funkcjonowaniu całej instytucji. Kierując się tymi motywami, podjąłem decyzję o czasowej rezygnacji z udostępniania książek czytelnikom. Coraz liczniejszych apeli o możliwe ograniczenie naszej aktywności i mobilności trudno nie brać pod uwagę...

Nowości książkowe są przez nas nadal zamawiane i opracowywane. Na razie trafiają na półki, gdzie czekać będą na swoich czytelników do czasu, gdy tylko otwarcie instytucji kultury, w tym bibliotek, będzie na powrót możliwe.”