Jesteś tutaj

Bolesław Prus: pisarz, publicysta, myśliciel

Kategoria: 
/
Data wydarzenia: 
05.04.2016
,
Godzina rozpoczęcia: 
18:00

Bolesław Prus: pisarz, publicysta, myśliciel

Doktowykłady to cykl fakultatywnych spotkań zainicjowanych i prowadzonych przez uczestników Filologicznych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Gdańskiego

"Prus nie ma biografii, należy do najszczelniej zakonspirowanych pisarzy, bo nawet oczy jego na portretach kryją się za ciemnymi szkłami"

napisał w 1937 Tadeusz Boy-Żeleński. Cytat ten pragnę uczynić punktem wyjścia dla moich rozważań. Proponuję więc omówienie nie tyle faktów biograficznych, co faktów literackich, które dotyczą życia Bolesława Prusa: wielkich powieści oraz zawartych w nich koncepcji ideowych i artystycznych, a także Kronik, w których przez z górą trzydzieści lat pisarz rzetelnie dokumentował dziewiętnastowieczną rzeczywistość. Rozważania te złożą się na portret Prusa jako pisarza, publicysty i wreszcie – oryginalnego myśliciela.

mgr Roksana Blech

Doktorantka Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego. W kręgu jej badawczych zainteresowań znajduje się twórczość Bolesława Prusa, literatura i publicystyka II połowy XIX wieku, problematyka powieści historycznej. Drukowała artykuły w książkach zbiorowych, jest także autorką posłowia do najnowszego wydania krytycznego Faraona Bolesława Prusa (Warszawa 2014).

Data wydarzenia: 
05.04.2016
Godzina rozpoczęcia: 
18:00
Udostępnij: