Austria — „Nad pięknym, modrym Dunajem”
Austria, to przede wszystkim Wiedeń i muzyka. Wiedeń pachnie kawą i słodkimi deserami — turystów kuszą na każdym kroku eleganckie, zabytkowe kawiarnie i cukiernie w śródmieściu. Wszędzie napotkamy mnóstwo materialnych śladów dawnej cesarskiej świetności. W Parku Miejskim zobaczymy złoty pomnik Johanna Straussa, jeden z najchętniej fotografowanych pomników na całym świecie. Poza tym są tam pomniki Franza Schuberta, Franza Lehara i wielu innych. Natomiast muzyki Straussa i Mozarta najlepiej posłuchać, np. w Złotej Sali koncertowej Wiener Musikverein, gdzie odbywają się koncerty noworoczne transmitowane przez wiele stacji telewizyjnych.
Duża część wydarzeń kulturalnych Austrii odbywa się w Salzburgu. Od 1917 roku w sierpniu odbywa się tutaj Festiwal Salzburski (Salzburger Festspiele). Miło jest spacerować po barokowym Starym Mieście. Po drodze mijamy dom, w którym urodził się Wolfgang Amadeusz Mozart, zawsze ozdobiony austriacką flagą. Kilka ulic dalej stoi budynek Mozart-Wohnhaus, w którym kompozytor żył i tworzył przez siedem lat (od 1773 r.).
Nie można tez ominąć Ogrodu Mirabell z pałacem i kwiatowymi kobiercami francuskich ogrodów. Nad miastem góruje Twierdza Hohensalzburg, widoczna niemal z każdego miejsca.
W Alpach Salzburskich, na stromym zboczu nad górskim jeziorem znajduje się osada Hallstätt, licząca obecnie 780 osób. Zawdzięcza ona swoje powstanie wydobywanej tu od 4000 lat soli. Rocznie Hallstatt odwiedza ponad 800 tysięcy turystów, dlatego w 2012 roku Chiny wpadły na pomysł zrobienia u siebie wiernej, pełnowymiarowej kopii tej miejscowości, nie pytając o zgodę Austriaków.
Na koniec spotkania przeniesiemy się do Tyrolu Wschodniego. Tutaj przez Wysokie Taury pośród majestatycznych szczytów gór przebiega Grossglockner Hochalpenstrasse, jedna z najbardziej znanych dróg w całych Alpach. Szlak wytyczono w latach 1930–1935, ale właśnie tędy już blisko 4000 lat temu wędrowali kupcy i podróżnicy między Włochami a Niemcami.