Afera Kryminalna 2019 dzień 2
PROGRAM dzień 2:
Afera Kryminalna 2019 Gdańsk
11.10.2019 (piątek)
Biblioteka Oliwska (ul. Opata J. Rybińskiego 9, Gdańsk-Oliwa)
- 9.00 Zabawa kryminalna dla czytelników. Prowadzący – pracownicy Biblioteki Oliwskiej (konkurs trwa do wyczerpania puli nagród).
- 10.00 DLA DZIECI: Warsztaty detektywistyczne. Prowadzący – pracownicy Biblioteki Oliwskiej (grupy zorganizowane).
- 12.00 DLA DZIECI: Warsztaty detektywistyczne. Prowadzący – pracownicy Biblioteki Oliwskiej (grupy zorganizowane).
- 17.00-18.15 Panel: Kryminaliści na ławie oskarżonych. Uczestnicy: Krzysztof Bochus, Krzysztof Beśka, Piotr Borlik, Michał Larek. Prowadzący – Przemysław Poznański.
Krzysztof Bochus – z zawodu dziennikarz, publicysta, wykładowca akademicki, autor wielu publikacji prasowych i współautor kilku wydawnictw książkowych o charakterze historycznym, wykładowca na wyższej uczelni dziennikarskiej. Był redaktorem naczelnym miesięcznika „Sukces”. Autor: Czarny manuskrypt, Martwy błękit, Szkarłatna głębia, Lista Lucyfera, Miasto duchów.
Krzysztof Beśka - prozaik, dziennikarz, autor tekstów piosenek i słuchowisk radiowych. Absolwent olsztyńskiej polonistyki (1991-1996). Jego dwie pierwsze powieści, Wrzawę (2004) i Bumerang (2007), zaliczono do nurtu polskiej prozy, które w krzywym zwierciadle ukazują nową, wolnorynkową rzeczywistość. Fabrykę frajerów (2009), wspomnienia ze szkoły wojskowej, nagrodzono Wawrzynem – Literacką Nagrodą Warmii i Mazur oraz Wawrzynem Czytelników. Autor kryminałów: Wieczorny seans (2012), Cień na piasku (2017) i Konsul (2018), a także trylogii, której akcja rozgrywa się w XIX-wiecznej Łodzi: Trzeci brzeg Styksu (2012), Pozdrowienia z Londynu (2014) i Dolina popiołów (2015), jak również rozgrywających się w północnowschodniej Polsce (w tym w Trójmieście) powieści sensacyjnych Ornat z krwi (2013), Krypta Hindenburga (2015) i Konstelacja zbrodni (2017). Ma też na koncie warszawską sagę, na którą składają się powieści: Autoportret z samowarem (2015), Rikszą do nieba (2016), Spowiedź w fotoplastikonie (2017) i Przepustka do piekła (2018). W 2018 r. ukazała się także książka Konsul.
Piotr Borlik - Urodził się w 1986 roku w Bydgoszczy. Po uzyskaniu tytułu inżyniera na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym rozpoczął pracę w fabryce firmy Sharp. To właśnie tam podczas ciągnących się w nieskończoność wieczornych zmian napisał pierwsze opowiadania.Dalsze życie zawodowe i nieustanne podróże po Polsce umożliwiły mu rozwijanie literackich pasji. Kilka lat spędził w Hiszpanii, gdzie południowy klimat Marbelli i codzienna porcja słońca motywowały go do tworzenia kolejnych tekstów. Najczęściej można spotkać go zaczytanego w kryminałach, choć jak sam wspomina, ceni każdy rodzaj literatury, zwracając szczególną uwagę na polskich autorów. Jest mistrzem Holandii oraz laureatem trzeciego miejsca w otwartych mistrzostwach Czech w grach logicznych, co nie pozostało bez wpływu na jego kryminalny debiut.
Michał Larek – pisarz, wykładowca i autor podcastu Zabójcze opowieści. Pracuje w Instytucie Filologii Polskiej UAM w Poznaniu (Zakład Literatury i Kultury Nowoczesnej). Bada techniki przyciągania uwagi odbiorcy i prowadzi warsztaty ze storytellingu. Autor serii kryminalnej Dekada oraz współautor Mężczyzny w białych butach (wraz z Waldemarem Ciszakiem).
- 18.30-20.00 Spotkanie autorskie z Katarzyną Puzyńską. Prowadząca – Zuzanna Gajewska.
Katarzyna Puzyńska - z wykształcenia psycholog. Przez kilka lat pracowała jako nauczyciel akademicki na wydziale psychologii. Teraz całkowicie skupiła się na swojej największej pasji, czyli pisaniu. W wolnych chwilach biega i zajmuje się swoim czworonożnym stadem - psami, kotem i końmi. Uwielbia Skandynawię i Hiszpanię. Kocha muzykę rockową, zwłaszcza punk i metal. Mówi się, że jest najbardziej wytatuowaną polską pisarką. Od lat jest weganką.
Debiutowała doskonale przyjętą książką "Motylek", która rozpoczęła serię o policjantach ze wsi Lipowo. Puzyńska jest też autorką książek non-fiction "Policjanci. Ulica" i "Policjanci. Bez munduru", w których razem ze swoimi rozmówcami przedstawia służbę funkcjonariuszy Policji od zupełnie innej strony, niż miało to dotychczas miejsce w literaturze.W 2019 roku wspólnie z Fundacją wydawnictwa Prószyński i S-ka przeprowadziła z sukcesem I charytatywną akcję #NIEBIESKIM, z której dochód został przekazany Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach.
- 20.15-21.30 Panel: Zbrodnia jest kobietą? Magda Stachula, Marta Guzowska, Katarzyna Puzyńska. Prowadzący – Przemysław Poznański.
Magda Stachula – absolwentka judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, przez kilka lat pracowała w firmie zajmującej się importem kamer do monitoringu wizyjnego. Obraz z kamery zainstalowanej na tramwaju, który jeździ po czeskiej Pradze był inspiracją do powstania jej debiutanckiej książki „Idealna”, thrillera psychologicznego w nurcie domestic noir. Książka ukazała się w 2016 roku, błyskawicznie zdobyła status bestsellera i została nominowana do prestiżowej nagrody „Książka roku” portalu Lubimy Czytać. Do tej pory została wydana w Czechach („Mazací tramvaj”) i we Włoszech („La donna perfetta”), w przygotowaniu są kolejne tłumaczenia. W 2017 roku premierę miała jej druga książka pt. „Trzecia”, która znalazła się wśród czternastu książek nominowanych do Nagrody Wielkiego Kalibru. W 2018 roku ukazał się thriller „W pułapce”, także nominowany do Książki Roku portalu Lubimy Czytać. „Oszukana” to jej czwarta książka. Autorka wraz z mężem i dwoma synami mieszka w Krakowie i pracuje nad kolejnymi thrillerami.
Marta Guzowska (ur. 1967) – od ponad dwudziestu lat jest archeologiem. Pracowała w Troi, w najbardziej prestiżowych wykopaliskach świata. Mieszkała w wielu miejscach na świecie, nie zawsze bezpiecznych. Współprowadzi portal „Zbrodnicze siostrzyczki” i wraz ze współautorkami napisała książkę „Mordercze miasta”. Laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru w 2013 za debiut literacki – „Ofiarę Polikseny”, wyróżniona też nominacją do tej nagrody za „Głowę Niobe”, „Chciwość” i „Regułę nr 1”. Laureatka Nagrody Złotego Pocisku za „Regułę nr 1” (Marginesy 2017). Pozostałe jej książki także spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem: „Wszyscy ludzie przez cały czas” (2015), „Czarne światło” (2016), „Chciwość” (2016) i „Ślepy archeolog” (Marginesy 2018), "Raj" (Marginesy 2019).
Pub Na Końcu Świata (ul. Hynka 59, Gdańsk-Zaspa)
- 22.00 Kryminaliści na końcu świata. Gry i zabawy kryminalne. Wstęp wolny.
___________________________________________________________________________________________________
11.10. 2019r. (piątek)
Filia Broadway, Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie (ul. Kolberga 9, Sopot)
- 17:00 Spotkanie autorskie z Elizą Korpalską.
Afera Kryminalna 2019 Wejherowo
11.10.2019. (piątek)
Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wejherowie (ul. Dworcowa 7, Wejherowo)
- 11.00 DLA DZIECI: Spotkanie autorskie z Jolantą Knitter - Zakrzewską "Podwórkowe biuro detektywistyczne czyli Franek i Krysia na tropie".
- 17:00 Spotkanie autorskie z Magdaleną Omilianowicz.
11.10.2019 (piątek)
Biblioteka i Centrum Kultury Gminy Wejherowo
Filia nr 1 (ul. Reja 9, Bolszewo)
- 18.00 Spotkanie autorskie z Mariuszem Czubajem.
______________________________________________________________________________________________________________
Na wszystkie wydarzenia jest wstęp wolny. Na warsztaty obowiązują zapisy.
Z przyczyn niezależnych od organizatora program Afery Kryminalnej 2019 może ulec zmianie.
Podczas wydarzeń festiwalowych w Gdańsku książki zaproszonych autorów będzie można kupić w promocyjnej cenie.
Organizator: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku
Współorganizatorzy: Wydawnictwo Oficynka, GCH Manhattan, Miejska Biblioteka Publiczna w Redzie, Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi, Miejska Biblioteka Publiczna w Sopocie, Miejska Biblioteka Publiczna w Wejherowie, Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wejherowie, Biblioteka i Centrum Kultury Gminy Wejherowo.
Patronat Medialny: www.trojmiasto.pl
Partnerzy: Rada Dzielnicy Oliwa, Oliwski Klub Kryminału, Hotel Oliwski, Wydawnictwo Zakamarki, Maszyna do pisania, Zbrodnia w bibliotece, Zbrodnicze Siostrzyczki, deckare.pl, Zupełnie Inna Opowieść, Kawiarnia Filmowa „W Starym Kadrze”, Pub na Końcu Świata, Księgarnia Muza.